Setkáváme se však i s rezervacemi, jejichž vyhlášení má chránit kulturně-historický význam lidských sídel, ať již městských či vesnických. V případě vesnických památkových rezervací se jedná o místa cenná nejen kvůli dochované historické zástavbě, ale například i kvůli historicky zachovanému způsobu využití tamních pozemků.
Na Českolipsku byly vesnickými památkovými rezervacemi vyhlášeny v roce 1995 čtyři obce - Žďár, Lhota u Dřevčic, Rané a Janovice.
Z hlediska památkové ochrany se na památkové rezervace vztahuje přísnější režim než na památkové zóny, kterými jsou v okrese Česká Lípa Kravaře, Sloup, Velenice, Tubož a Bukovec. V rezervacích by mělo docházet nejen k minimálním změnám vzhledu obce a stavení, ale klade se důraz i na detaily a na zachování skladby pozemků (kde je pole, by neměl být sad apod.). Není také žádoucí, aby se zde objevovaly nějaké novodobé prvky jako např. sloupy elektrického vedení. V tomto případě ale může dojít ke střetu dvou veřejných zájmů - památkového a ekonomického, protože vedení v zemi je dražší a když nastupuje problém fiancování, je jasné, který zájem kapituluje.
Zájem památkové ochrany se často dostává i do střetu se zájmy soukromých vlastníků, které v užívání jejich majetku schvalováním či zakazováním některých stavebních úprav do určité míry omezuje. Za porušení zákona je sice možné udělit pokutu do 10 tis. Kč, ale jednak není její výše odstrašující a jednak neřeší podstatu. Důležitější je vědomí vlastníků o kulturně-historické ceně jejich nemovitosti a motivace k jejímu zachování. Dnes k tomu naštěstí přispívá otevření hranic a možnost vidět na vlastní oči, že památková péče vedoucí ke zvelebení může znamenat nejen významné zlepšení vzhledu daného místa, ale i jeho rozvoj.
Zvýšený zájem státu o vesnické památkové rezervace, které jsou vyhlašovány nařízením vlády po doporučení odborných orgánů, sebou sice přináší omezení, ale ta mohou být částečně kompenzována finančními příspěvky v rámci "Programu péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny". Z něj je podporována záchrana nebo obnova zejména památek lidové architektury, které jsou na území těchto rezervací a zón.K žádosti musí být přiložena nejen zpracovaná kompletní dokumentace, ale žadatel již musí mít uzavřenou smlouvu na provedení práce. Příspěvek může být poskytnut do výše 50% nákladů.
Do konce března využili možnosti žádat o dotaci ze zmíněného programu majitelé památek ve Žďáru, v Janovicích, ve Sloupu a v Jestřebí (leží v krajinné památkové zóně). Většinou se jedná o opravy střech, štítů a lomenic.