Dnes je 07. 04. 2025
svátek má Heřman,Hermína

Českolipské muzeum vystavilo obojživelníky Libereckého kraje

Archiv

Odchyt a uspořádání ojedinělé krátkodobé expozice museli povolit ochránci přírody a krajský úřad. Všechny živé exponáty se hned po výstavě vrátí zpět do přírody, kde si je zoologové půjčili, řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.


"Nachytat se nám je podařilo na Českolipsku," dodal ředitel s tím, že všech 13 druhů obojživelníků, kteří se v Libereckém kraji vyskytují, je chráněných. Někteří jsou dokonce zařazeni do kategorie silně nebo kriticky ohrožených.


Zoologové z českolipského muzea vystavili obecnou a krátkonohou ropuchu, skokana hnědého, štíhlého, ostronosého a skřehotavého a také tři druhy čolků - obecného, horského a velkého, který je právě kriticky ohroženým druhem. Vystaveni jsou ještě mlok skvrnitý a žáby - kuňka, rosnička a blatnice.


Výstavě předcházela Žabí noc, která přivedla v pátek večer na louky u řeky Ploučnice asi 50 lidí. Zoologové jim obojživelníky ukázali a učili je poznat je po hlase. V muzeum pak ještě vystavili jejich fotografie a uspořádali přednášku. Akce přilákala hlavně rodiny s dětmi. "Přišlo, a to nás těší zvlášť, i hodně učitelů přírodopisu," podotkl Vitáček.


Českolipské muzeum má s vystavováním živých zvířat zkušenosti. V jeho stálé expozici jsou třeba plazi nebo hmyz. Muzeum vlastní přírodovědnou, historickou, archeologickou a kovářskou expozici. Mimo hlavní budovy k němu patří i Památník K. H. Máchy v Doksech, Vísecká rychta v Kravařích a Bredovský zámeček v Jablonném v Podještědí. Loni muzeum navštívilo téměř 38.000 lidí.