Na projekt žádá sdružení dotaci z evropských fondů, řekl dnes ČTK jeho mluvčí Milan Černík.
Občanské sdružení pomáhá postiženým od roku 2003, v rámci projektu Integrace 2006 pomohlo najít uplatnění čtyřem desítkám těžce postižených a dlouhodobě nezaměstnaných. Pracovní místa pro své klienty se sdružení snaží nacházet či vytvářet nejen v okolí České Lípy a na severu Čech. "Díky internetu se do něj mohou zapojit postižení z celé České republiky," řekl Černík. Zhruba desítka lidí pracuje přímo v sídle sdružení v chráněné dílně v České Lípě, nepohybliví zaměstnanci mohou ale pracovat z domova.
"Takoví lidé pracují na počítačích, podílejí se na vytváření webových stránek, drobné administrativě či telemarketingu," vysvětlil.
Sdružení pracovníky nejen v práci na počítači zaškolí, aktivně jim pomáhá zajistit příspěvek na vybudování počítačového pracoviště doma a také při zajišťování práce. Na činnost sdružení a vybavení přispívají dobrovolní dárci i firmy. I díky této pomoci bude koncem února v České Lípě otevřena nová učebna s deseti počítači.
"Na její vybavení přispěla mimo jiné i českolipská radnice a firmy Grisoft a Revok, a především nadace Charta 77 z projektu Počítače proti Bariérám," řekl předseda sdružení Patrik Piták.
Projekt 1. Integračního centra je velkou šancí zejména pro postižené na Českolipsku. V rámci Libereckého kraje má region nejvyšší počet uchazečů právě s nějakým postižením. Podle mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marie Píškové představovali handicapovaní na začátku ledna 18,4 procenta uchazečů o práci. Nabídka práce je pro ně přitom malá. Šanci najít uplatnění dávají hlavně chráněné dílny, ve kterých je na Českolipsku asi 250 míst.