Čtvrtý den Expedice zamířila větší část studentstva do největší zoologické zahrady v České republice, která se rozkládá hned vedle kempu u Kamencového jezera. Jiní dali přednost prohlídce Chomutova a shoppingu.
Po polední pauze se zamířilo na další z plánovaných exkurzí – do největší české tepelné elektrárny v Prunéřově. Poměrně velká část studentů se chystá na vysoké školy technického směru, takže se návštěva provozu protáhla na více než tři hodiny a i průvodce si pochvaloval, že tak zvídavou skupinu ještě nikdy neměl. Většina mladších účastníků raději vyrazila na nedaleký hrad Hasištejn.
Pátý den byl adrenalinový. Výprava se přesunula do Klášterce nad Ohří a na několik hodin se rozdělila na dvě skupiny. První se oblékla do záchranných vest, nechala se odvézt pod hrad Šumburk, odkud sjížděla Ohři na raftech. Druhá se pro změnu oblékla do vojenských maskáčů a masek, aby si zaválčila při paintballu. Kolem poledne si šla zastřílet další parta a zbylí vyrazili do centra Klášterce na prohlídku zdejších památek.
Po třetí hodině se pokračovalo dále na západ. Zastávka v horní části Jáchymova byla spíše deprimující – kdysi jedno z nejbohatších měst království nadále chátrá, většina domů, včetně těch památkově chráněných, je v desolátním stavu a často z nich vyrůstají stromy. Po hodinové procházce využité k návštěvě informačního centra, nákupům či prohlídce okolí kostela, které připomíná zdejší komunistické pracovní tábory, se Expedice přesunula do již třetího ubytování v Mariánské. Z bývalých dělnických domků vznikly penziony, z nichž tři výprava po tři dny využívala.
Šestého července byl na programu Klínovec. Někteří se odvážili jet rozhrkanou lanovkou, ti zdatnější neodolali možnosti vyšlápnout si na nejvyšší horu Krušných hor pěšky. Nutno podotknout, že pěšáci byli na vrcholu dříve. Stav rozhledny na Klínovci je asi stejně ubohý jako stav horní části Jáchymova. Rozhledna je nadobro uzavřená. Po krátkém odpočinku se proto pokračovalo do Božího daru – nejvýše položeného města v Česku.
Zde došlo k dalšímu dělení. Nenasytní sběrači nachozených kilometrů zamířili do Německa na nejvyšší vrchol Saska – Fichtelberg. Na něm je nejvíce vidět rozdíl mezi Českem a Německem – zrekonstruovaná budova s několika restauracemi, vyhlídková plošina, nová lanovka. Línější účastníci vyrazili na Božídarské rašeliniště, které je však tuto sezónu uzavřené, a pak pěšky do Mariánské. Blatenský příkop, bývalé doly Eliáš a Eduard, to byly další spatřené cíle obou skupin. Před večeří měli někteří v nohách takřka třicet krušnohorských kilometrů. A to stále ještě nebylo všechno. Na pozdní večer bylo naplánované lezení v lanovém centru na Plešivci. Komu to nestačilo, ten si zkusil ještě skok volným pádem ze šestnácti metrů. Největším hitem však nakonec byla obrovská houpačka. Kdo si na ni troufl, ten ji dal do závěrečného top ten. To bude součástí posledního dílu našeho reportu.
A krátké video na závěr