„Hlavním cílem projektu bylo zejména zjištění možnosti zavedení třídění, svozu a odstranění bioodpadu od občanů ve vybrané oblasti města Česká Lípa, dále vyhodnocení kvality tříděného odpadu a v neposlední řadě také ekonomická bilance svozu bioodpadu,“ podotkla starostka města Česká Lípa Hana Moudrá.
„Pilotní projekt byl zahájen prvním svozem bioodpadu v měsíci dubnu 2008 a ukončen posledním svozem v měsíci listopadu 2008,“ připomněl místostarosta České Lípy Jan Stejskal. Před vlastním zahájením projektu byla realizována propagační kampaň v Městských novinách a také prostřednictvím letáků, které byly rozeslány do schránek občanům města. „Na základě odezvy občanů pak byly jako nejvhodnější lokality s vysokým počtem obyvatel v rodinných domcích vybrány pro tento projekt lokality Svárov a Holý Vrch,“ řekl dále místostarosta Jan Stejskal. Postupně byly dle požadavků občanů dodávány hnědé popelnice. Odpad byl odkládán do 120 l nádob v celkovém počtu 250 ks a dále vyvážen na zpracování do čistírny odpadních vod firmy SčVK, a.s. „Pod pojmem biologický rozložitelný odpad se rozumí zejména zbytky ovoce, zeleniny, travní hmota, plevel, listí, jemné nebo drcené větve nebo hobliny, piliny,“ vysvětlil odpadový hospodář města Ing. Milan Blecha z odboru rozvoje, majetku a investic.
„Celkově hodnotíme tento pilotní projekt jako úspěšný. Projekt ověřil reálnou možnost zavedení samostatného sběru a likvidace biologicky rozložitelného odpadu z domácností v okrajových částech města se zástavbou v rodinných domech. Kvalita bioodpadu pak po celou dobu svozu odpovídala zadaným kritériím. Samozřejmě však na projektu budeme i nadále pracovat,“ komentuje závěry projektu starostka Hana Moudrá. Celkem bylo v rámci pilotního projektu svezeno149,82 tun biologicky rozložitelného komunálního odpadu.
Na základě výše uvedených skutečností stanovilo město Česká Lípa následující závěry:
• Pilotním projektem bylo jednoznačně prokázáno, že reálně existuje technická možnost plošného zavedení sběru BRKO v České Lípě.
• Kvalita svezeného BRKO odpovídala zadaným kritériím.
• Náklady na pilotní projekt třídění, svoz a odstranění bioodpadu od občanů města Česká Lípa se v porovnání s náklady na svoz a likvidaci TKO v této etapě nesnížily. Hlavním důvodem zde byly především vyšší dopravní náklady při nedostatečné hustotě stanovišť jednotlivých popelnic.
• Město Česká Lípa zejména na základě velmi kladné odezvy ze stran veřejnosti a rovněž vzhledem k nutnosti plnění evropské směrnice o snižování podílu biologických složek komunálního odpadu při skládkování rozšíří sběr a likvidaci bioodpadu na další lokalitu města a současně ve stávajících lokalitách provede vykrytí neuspokojených žadatelů. Tím se sníží dopravní nákladovost a následně celkové náklady sběru bioodpadu. Celkově budou mít občané České Lípy v letošním roce k dispozici cca 500 popelnic.
„Město Česká Lípa získalo na základě poskytnutí dotace z dotačního titulu Programu podpory nakládání s odpady na území Libereckého kraje podporu na tento pilotní projekt,“ připomněla k financování projektu starostka Hana Moudrá. Podpora čítala výši 345 tis. Kč. Celkový rozpočet projektu byl vyčíslen na cca 545 tis. Kč, zbývající částka na pořízení nádob na bioodpad, propagaci a ostatní služby ve výši 200 tis. Kč byla spoluúčast města.
Kateřina Amrichová
Tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa