Středeční 9. Zastupitelstvo města začalo v obvyklých 16 hodin. Jediný Petr Skokan zpočátku chyběl, nicméně od 16.19 byli zastupitelé kompletní. A jaké byly nejzajímavější body? O situaci kolem pivovaru už víte z tohoto článku, zmíníme se tak o žádosti o zřízení osadního výboru v České Lípě, volbě předsedů výborů a o samotném závěru zasedání, kdy si zastupitelé neodhlasovali možnost pokračování po 20. hodině.
Bodem č. 7 v programu byla Žádost o zřízení Osadního výboru centra České Lípy. Tato iniciativa přišla z řad občanů. V důvodové zprávě se píše, že starostce města byla 10. března tohoto roku doručena žádost o schválení výše zmíněného osadního výboru. Vedení města však nepovažuje za nutné zřizovat v České Lípě osadní výbor, jelikož každý z občanů může kdykoli kontaktovat buď přímo radnici nebo, v tomto konkrétním případě, zastupitele, kteří žijí taktéž v centru města. V důvodové zprávě je také uvedeno: "Vedení města iniciativu i spolupráci vítá, nicméně podporuje tyto občany už od ledna 2015 jinou formu, spočívající v pravidelných společných jednáních, kdy se řeší problémy této lokality a hodnotí efekty přijatých řešení. V této koncepční komunikaci hodlá vedení města pokračovat, protože problematika není řešitelná okamžitě."
Gros celé diskuze z pohledu vedení města byla tedy nadbytečnost zřizování osadního výboru, naopak někteří opoziční zastupitelé vnímají vlastní iniciativu občanů za věc, které by si mělo město vážit. Než bude na webu města videozáznam ze zasedání, pročtěte si alespoň online reportáž (čas 17.47-18.49). V hlasování o nezřízení Osadního výboru centra České Lípy bylo 14 zastupitelů pro (T. Binder, P. Máška, J. Štrumfa, J. Raninec, K. Tejnora, F. Chot, M. Nedvědová, O. Panc, J. Wawrečka, A. Šafránková, P. Chocová, R. Kozák, J. Rubický), zdrželi se 3 (E. Vlastníková, T. Martínek, J. Volfová), 5 hlasovalo proti (Z. Ježák, P. Procházková, J. Policer, T. Vlček, P. Skokan) a 3 nehlasovali (P. Novák, Š. Slaný, M. Hudec). Osadní výbor tedy zřízen neude.
Co se týče bodu č. 9, tedy Volby předsedy výboru pro výchovu a vzdělávání a předsedy výboru pro životní prostředí, hlasování předcházelo několik nominací. R. Žatecká navrhla na post předsedy výboru pro výchovu a vzdělávání T. Vlčka, pro výbor pro životní prostředí M. Hudce.
T. Vlček nominaci odmítl, T. Binder navrhl za ČSSD E. Vlastníkovou, P. Skokan navrhl původního předsedu výboru, tedy Z. Ježáka, k této nominaci se přiklonil i T. Vlček. E. Vlastníková i Z. Ježák nominace přiajli.
Z. Ježák zastupitelstvem zvolen nebyl (proti hlasovalo 8 zastupitelů: T. Binder, E. Vlastníková, R. Žatecká, J. Raninec, A. Šafránková, P. Chocová, R. Kozák a J. Rubický; 6 zastupitelů se zdrželo: P. Máška, J. Štrumfa, K. Tejnora, F. Chot, O. Panc; 10 bylo pro: M. Nedvědová, T. Martínek, Z. Ježák, P. Procházková, J. Volfová, J. Policer, Š. Slaný,T. Vlček, M. Hudec a P. Skokan; J. Wawrečka nehlasoval).
Předsedkyní výboru pro výchovu a vzdělávání se tak stala E. Vlastníková, pro jejíž volbu následně hlasovalo 17 zastupitelů (T. Binder, P. Máška, J. Štrumfa, E. Vlastníková, R. Žatecká, P. Novák, J. Raninec, K. Tejnora, F. Chot, O. Panc, J. Wawrečka, A. Šafránková, P. Chocová, R. Kozák, J. Rubický, J. Policer, M. Hudec), zdrželi se 4 (M. Nedvědová, Z. Ježák, J. Volfová a P. Skokan), 3 nehlasovali (T. Martínek, Š. Slaný, T. Vlček) a P. Procházková byla proti.
M. Hudec nejdříve nominoval na post předsedy výboru pro životní prostředí P. Procházkovou (původní předsedkyni) a M. Nedvědovou. Až poté, kdy obě zastupitelky nominace nepřijaly, přijal M. Hudec nominaci svou. Hlasováním byl téměř 100% zvolen předsedou výboru (23 zatupitelů bylo pro, M. Hudec a O. Panc se zdrželi).
Probírání bodu č. 9 bylo na chvíli přerušeno hlasováním o pokračování zasedání zastupitelstva po 20. hodině. Jelikož proti hlasovalo 10 zastupitelů (T. Binder, J. Štrumfa, E. Vlastníková, R. Žatecká, P. Novák, J. Raninec, J. Wawrečka, A. Šafránková, R. Kozák, J. Rubický), pro bylo taktéž 10 zastupitelů (M. Nedvědová, O. Panc, T. Martínek, Z. Ježák, P. Procházková, J. Volfová, J. Policer, Š. Slaný, T. Vlček a P. Skokan), 4 zastupietelé se zdrželi (P. Máška, K. Tejnora, P. Chocová a M. Hudec) a F. Chot nehlasoval, zasedání zastupitelstva bylo přerušeno a pokračovat se bude v pondělí 1. 6. v 18. hodin, a to bodem č. 10.
A jak se na dotaz, proč hlasovali proti pokračování zastupitelstva, vyjádřili R. Žatecká a J. Raninec na čtvrteční tiskovce? Podívejte se sami.
Komentáře
Re: Z květnového přerušeného zastupitelstva města Česká Lípa
30. Květen 2015 - 5:23 | F. Chot
Dobrý den,
k bodu 7. - návrh na zřízení/nezřízení osadního výboru je škoda, že redakce nezmínila ještě další části námitek proti jeho zřízení.
Ty spočívají v tom, že zákon o obcích stanoví, že osadní výbory se zřizují v částech obce. Česká Lípa má 14 částí obce: Častolovice, Česká Lípa, Dobranov, Dolní Libchava, Dubice, Heřmaničky, Lada, Manušice, Okřešice, Písečná, Stará Lípa, Vítkov, Vlčí Důl a Žizníkov. Jak je vidět, tak části obce jsou tedy (alespoň částečně) navzájem prostorově oddělené a mají vlastní řadu čísel popisných. "Centrum" České Lípy není částí obce.
Argumentace některých kolegů například stavem v Liberci byla lichá, protože v případě jeho 7 osadních výborů se vždy jedná o část obce (města).
Ve svém diskusním vystoupení jsem také upozornil, že některá města situaci řeší nikoliv zakládáním osadních výborů, ale zřizováním komisí rady pro určité části svého území - například Olomouc, Zlín. Takové řešení by perspektivně mohlo být možné i v České Lípě, její části Česká Lípa (jakési mikrorajony Svárov, Slovanka, Holý Vrch, Kopeček ...). Ovšem podle mého názoru není správné kus města, několik ad hoc vyjmenovaných ulic, vybrat zvlášť a "zbytek" - tedy naprostou většinu - pominout.
Hezkou sobotu přeje
František Chot
NahoruRe: Z květnového přerušeného zastupitelstva města Česká Lípa
1. Červen 2015 - 10:27 | Petr Jeník
K tomu "osadnímu výboru".
NahoruOno myslím ani tak nejde o to, že město chce umlčet občany nebo něco takového.
Kecy o tom, že tento osadní výbor nemá být politický, jsou totiž úplná blbost. Vždyť je naprosto jasný, že je to jen další skokanovina. Jen jakoby se opět nesmělo tohle jméno říkat.
Se podívejte na "Spolek Českolipané" - prý "Nejsme politická strana, ani hnutí....." :)
Směšný. "Podobnost" webů tohoto spolku a hnutí Spolehnutí, je asi čistě náhodná. A stejně tak personální obsazení. A stejně tak personální obsazení toho zamítnutého osadního výboru.
Sorry, ale mám pocit, že tady někomu začíná pořádně hrabat.
Re: Z květnového přerušeného zastupitelstva města Česká Lípa
8. Červen 2015 - 11:53 | Karel Tejnora
Kdyby si někdo dal práci s čaasomírou, tak byl bylo zajímavé zjistit, kolik času MZ věnuje obsazení výborů, osadním výborům, jednacímu řádu, no tisíci a jednomu pseudoproblému a kolik času podchodu pod nádražím, akciím NsP, či vlastním politickým programům - kde třeba vzít na bezplatnou MHD - moderně MAD, co naši politici slibovali.
NahoruNepodezřívám diskutéry z naivnosti, spíše jde o záměr. Zaměstnat mužstvo banalitami, aby mi celkem nepovšimnuta prošla věc pro někoho důležitá. Ale jaká je ta důležitá ? No tuším to, ale neřeknu. kt