Již pozítří, ve čtvrtek 12. 11., navštíví díky pozvání OHK Českou Lípu Ing. Vladimír Dlouhý, CSc., ekonom, bývalý ministr průmyslu a obchodu, místopředseda vlády ČR, vědecký pracovník, oficiální kandidát na post prezidenta ČR v roce 2012.
Vladimír Dlouhý se setká se zájemci z řad široké veřejnosti a členy OHK ČL v 17.00 ve Ville Hrdlička v rámci přednáškového seriálu ČAJ o páté.
Jak v současné době vidíte prestiž a poslání českých podnikatelů?
Domnívám se, že je neustále třeba zdůrazňovat, že podnikatelé jsou ti, kdo vytvářejí hospodářský růst, kdo dávají práci a výdělek sobě a dalším zaměstnancům, ti, kdo jsou nositelem technicko-technologického pokroku, konkurenceschopnosti české ekonomiky, ti, kdo po státu nechtějí nic než kvalitní podnikatelské prostředí, a přitom státu hodně dávají.
Bohužel však musím podotknout, že ono podnikatelské prostředí, de facto to jediné, co podnikatelé po státu chtějí, stále volá po zlepšení. Na konci října jsme mezi členy HK ČR uskutečnili anketu, v níž jsme členy požádali o zhodnocení vlády a jednotlivých oblastí jejích činností, mj. péče o podnikatelské prostředí. Nejhorší známku podnikatelé udělili vládě právě za zlepšování podnikatelského prostředí, konkrétně nejhůře hodnotí administrativní zátěž, se kterou se neustále střetávají.
Co s tím tedy Hospodářská komora v současné době dělá?
Jedním z nejžhavějších problémů posledních měsíců je nutnost pozvednout prestiž řemesel, technického vzdělávání a obecně podnikání. Odmítáme jakoukoli dehonestaci poctivých a schopných podnikatelů, na druhou stranu nesmí v tomto úsilí být Komora osamocena. Hlas podnikatelů musí být slyšet, a to nejen v otázce snižování byrokracie, uvolňování podnikání, snižování daní nebo zeštíhlování státu či motivace zaměstnavatelů k vytváření a udržení pracovních míst.
Hospodářská komora je v této věci velice aktivní. Jsme pravidelným členem jednání Tripartity. Naše legislativní oddělení velmi pečlivě sleduje veškerou agendu, která prochází českým legislativním procesem. Nebojíme se jít přímo do poslanecké sněmovny či senátu a neustále upozorňovat na rizika, která mohou jednotlivé zákony a normy přinášet. A celá řada našich připomínek bývá vyslyšena - zasáhli jsme do procesu schvalování nového zákona o zadávání veřejných zakázek, pod drobnohledem jsme měli nový stavební zákon, dohlížíme i nad zaváděním Elektronické evidence tržeb, hlídáme celou řadu dalších zákonů. Ve všech těch agendách zároveň dáváme příležitost všem našim regionálním uskupením, společenstvům i sekcím, jejichž připomínky v legislativních procesech uplatňujeme.
Podnikatelé si také cení služeb Czech Pointů Hospodářské komory, které oproti řadovým Czech Pointům nabízejí stálým klientům možnost objednat si vyhotovení výpisů e-mailem či telefonicky, což jim výrazně šetří čas, který na jiných místech musejí neúčelně trávit při čekání, než se na ně dostane řada. A stejně tak je pozitivně hodnoceno i poradenství, které je na těchto místech poskytováno v otázkách týkajících se podnikání nebo vstupu do podnikání.
Popsal jste Vaši legislativní aktivitu. Jaká je ale situace, co se týče exportních příležitostí pro české firmy v zahraničí? Realizuje se Komora v této věci?
Organizaci doprovodných podnikatelských zahraničních misí pro české podnikatele si dovolím považovat za jednu z nejúspěšnějších aktivit Hospodářské komory. Nedávno jsme v Senátu Parlamentu ČR oslavili mimořádně úspěšný rok, kdy se nám podařilo otevřít dveře 17 misím do celkem 20 zemí světa. Coby zástupci nejširší podnikatelské veřejnosti doprovázíme do zahraničí nejvyšší české ústavní činitele, kteří naše mise pravidelně a velmi úspěšně vedou.
Naším cílem je co nejefektivněji napomáhat zvyšování významu českým firem v zahraničí. Jsem velmi rád za to, jakou cestou jsme vykročili, a pevně věřím v další pokračování nastaveného trendu. Český export je zapotřebí podporovat, jedná se totiž o jeden z hlavních pilířů české ekonomiky.
Jaký máte názor na elektronickou evidenci tržeb - tedy opatření, která řada českých podnikatelů odmítá?
V obecné rovině EET podporuji, protože podnikatelé, kteří zatajují tržby a tedy neplatí daně ani zdravotní a sociální pojištění, jsou silně zvýhodněni vůči těm, kdo jsou řádnými plátci daní a pojištění. Podle Hospodářské komory ČR je klíčové, aby EET pomohla narovnat konkurenční prostředí v boji s nepoctivci. Od začátku je proto Komora blízko debaty o přípravě
elektronizace tržeb, aby mohla upozorňovat na případná rizika. A těch rizik nebylo a stále není málo. Podařilo se nám také do zákona prosadit už řadu příznivých změn, například jsme požadovali, aby náklady na nákup a provoz technického zařízení a administrativu byly podnikatelům kompenzovány snížením jiné byrokratické zátěže nebo snížením daní, například aby byla poskytnuta přiměřená sleva na dani z příjmů nebo snížená DPH. Prosadili jsme, že si podnikatelé budou moci jednorázově uplatnit slevu na dani ve výši 5000 Kč a restauračním zařízením klesne DPH z 21 na 15 procent.
Tím ale naše úsilí nekončí. Podnikatelům chceme nabídnout i pilotní systém, který jim umožní otestovat fungování "ministerského" systému elektronického hlášení tržeb, aby měli jistotu, že se s novou povinností vypořádají hladce, a který jim zároveň napoví, jaký typ zařízení jim bude pro jejich transakce v daném objemu nejvíce vyhovovat. Že jim například bude stačit ten a ten typ technického zařízení, že není nutno kupovat dražší terminál, anebo že se naopak vyplatí koupit dražší a nastavit si na něm další užitečné aplikace.
Pro členy OHK Česká Lípa vstupné 200 Kč, pro nečleny 300 Kč.
Prosíme o potvrzení Vaší účasti na níže uvedené kontaktní údaje.
Email: info@ohkceskalipa.cz
Tel.: 724 082 538
Web: www.ohkceskalipa.cz