Na středečním zasedání zastupitelů bylo představitelům obce předloženo usnesení, podle nehož by se od 1. 1. 2012 měly sloučit dvě městské organizace - DDM Libertin a ZUŠ. Materiál zpracovala Jana Veindlová, vedoucí oddělení školství a cestovního ruchu. Usnesení předložil místostarosta města Tomáš Vlček.
Nabízíme vám kompletní znění důvodové zprávy.
K záměru provést s účinností od 1. 1. 2012 splynutí Základní umělecké školy, Česká Lípa, Arbesova 2077, příspěvková organizace (dále ZUŠ) a Domu dětí a mládeže Libertin, Česká Lípa, Škroupovo nám. 138, příspěvková organizace (dále DDM) vedou zejména ekonomické důvody.
Vedení města již v minulých letech zvažovalo umístění ZUŠ a DDM společně do budovy v Arbesově ul. č. p. 2077. Tato budova je dostatečně prostorná pro obě zařízení, v současné době jsou k dispozici prostory suterénu, v přízemí se rovněž nabízejí volné místnosti. Objekt je nemalým nákladem zrekonstruován, provedeno zateplení, výměna oken a další opravy a údržba. Tím došlo k podstatnému zlepšení tepelně technických vlastností objektu a k zefektivnění jeho provozu. V dalším období je pak předpokládána rekonstrukce střešního pláště objektu a dalšího technického vybavení, čímž dojde k maximální revitalizaci stavby a k optimalizaci nákladů na její provozování. Je tedy namístě zvážit i maximální využití tohoto objektu pro co nejširší okruh uživatelů .
Kapacita ZUŠ 1000 žáků není naplněna, dle výkazů k 30. září 2010 bylo ke vzdělávání přijato 768 žáků + dva žáci dospělí. ZUŠ využívá budovu pro svůj provoz pouze v odpoledních hodinách, dopoledne je objekt využíván minimálně. Budova ZUŠ je umístěna výhodně v centru města s vhodnou dopravní obslužností. I pro potřeby DDM jsou v budově k využití sály; v současné době si DDM pronajímá sál za úplatu v KD Crystal a v Jiráskově divadle.
DDM sídlí již řadu let v budově č. p. 138 na Škroupově náměstí, která je majetkem Církve římskokatolické. Ačkoli byl dodatek, kterým se smluvní vztah na užívání budovy prodlužuje o 5 let, uzavřen teprve v loňském roce, majitel objektu má v úmyslu přehodnotit tuto smlouvu stejně jako všechny ostatní smlouvy nájemní a smlouvy o výpůjčce tak, aby subjekty užívající budovy v majetku církve hradily smluvní nájemné namísto dosavadní praxe údržby a oprav budov ve sjednané výši. Stavebně technický stav budovy č.p. 138 rozhodně nelze označit za zcela vyhovující, dlouhodobé další provozování objektu by si v horizontu 5 až 10 let vynutilo nemalé náklady pohybující se v řádech milionů Kč, které vlastník objektu nemá k dispozici a které, jak sám deklaroval, ani nemá v úmyslu do investice do budovy v následujícím období vkládat. Mimo jiné nelze předpokládat, že by bylo možné v dohledné době očekávat takové stavební úpravy domu, které by přinesly zásadní zlepšení tepelně technických vlastností konstrukcí a tím snížení provozní náročnosti.
Na konci roku 2010 skončila platnost smlouvy o užívání objektu č. p. 4 v Dobranově, kde sídlí odloučené pracoviště Mateřské školy Pastelka. Ani po několika měsících se dosud nepodařilo sjednat nové smluvní podmínky, a to z toho důvodu, že Církev římskokatolická požaduje nájemné v neakceptovatelné výši. Město Česká Lípa tuto budovu po dobu 15 let opravuje a udržuje ve velmi dobrém stavu, a proto by bylo logické uzavřít i na následující roky smlouvu ve smyslu údržby budovy na vlastní náklady uživatele; při úhradě vysokého nájemného by město nemělo záruku, že budova zůstane i nadále ve stavu vyhovujícím pro účely umístění mateřské školy.
Vzhledem k tomu, že v současné době, kdy se zvyšují počty dětí předškolního věku, nelze pracoviště mateřské školy zrušit, byla majiteli obou předmětných budov (Dobranov a Škroupovo nám.) nastíněna možnost ukončení smluvního vztahu na objekt na Škroupově náměstí, který by se tak majiteli uvolnil pro komerční pronájem. Za této situace by bylo možno získat příznivější podmínky pro užívání budovy v Dobranově.
Úsporná opatření v této oblasti si vyžaduje i skutečnost, že se město Česká Lípa v minulých letech stalo zřizovatelem školských organizací, které dle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, v platném znění jinak zřizuje kraj. To se týká nejen základní umělecké školy a domu dětí a mládeže, ale i velmi nákladné školy speciální. Již několik let má DDM v budově ZUŠ umístěn radiokroužek, v loňském roce byly pronajaty rovněž odhlučněné prostory pro potřeby hudební skupiny, protože objekt DDM takovými místnostmi nedisponuje. V budově Arbesova 2077 již v minulých letech sídlily vedle ZUŠ jiné subjekty, např. Soukromá škola Slunce.
Rozdělení prostor mezi ZUŠ a DDM se nejeví jako problematické, z praktických důvodů je však vhodnější, aby se tyto subjekty staly jednou organizací s jedním rozpočtem a jedním ředitelem. Z tohoto důvodu je navrhováno splynutí obou organizací s účinností od 1. 1. 2012.
Základní shrnutí zásadních důvodů vedoucích k návrhu na splynutí obou příspěvkových organizací:
maximální využití objektu ve vlastnictví města a nákladem města rekonstruovaného pro potřeby příspěvkových organizací (minimalizace trvalého využívání objektu třetími subjekty) s
nížení provozních nákladů – úspora na energiích (odhad 350 – 400 tis. ročně plyn a elektřina – využití energeticky stabilizované budovy)
eliminace nákladů na opravy budovy č.p. 138, která není v majetku města (cca 100 tis. Kč ročně + větší nutné investice)
eliminace platby nájemného za využívání objektu č.p. 138 Ke splynutí příspěvkové organizace dochází dle zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v platném znění, dnem určeným zřizovatelem v rozhodnutí, jímž též určí, v jakém rozsahu přechází její majetek, práva a závazky na novou organizaci.
Termín splynutí je definován zákonem č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, v platném znění - při fúzi splynutím dochází k zániku dvou nebo více obchodních společností nebo družstev, jemuž předchází jejich zrušení bez likvidace; jmění zanikajících obchodních společností nebo družstev včetně práv a povinností z pracovněprávních vztahů přechází na nově vznikající nástupnickou obchodní společnost nebo družstvo. Zprávy Ministerstva financí č. 1/2004 podrobně řeší mechanizmus splynutí příspěvkových organizací. Zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění je v § 166, odst. 4 c) založen důvod pro odvolání ředitelů příspěvkových organizací, k jejichž splynutí dochází (organizační změna, jejímž důsledkem je zrušení vykonávané funkce).