Novinka, rehabilitační muzikoterapie je určena především pro pacienty hospitalizované v léčebně dlouhodobě nemocných, kde řada pacientů trpí sníženou pohyblivostí a vyžaduje speciální péči.
Léčebné působení hudby je prokázané, příznivě ovlivňuje srdeční rytmus, krevní tlak, dýchání, motoriku či termoregulaci. Hudba, tóny a zvuky jednoduchých nástrojů se stávají komunikací a prohlubují mezilidské kontakty, vztahy. Zmírňují nejen bolest, ale i úzkosti a strach.„Klademe důraz na prožitek, na léčivou schopnost harmonických zvuků bezprostředně působit na pacienta a zlepšovat tak jeho kondici,ale často si zahrajeme i jen tak pro radost,“ říká Ivana Tučková, ergoterapeutka, která se specializuje na muzikoterapii v českolipské nemocnici. Jak vysvětluje, rehabilitační muzikoterapie je léčba hudbou. Vychází z techniky tzv. fyziomuzikostimulace, ve které využívá přírodně laděné nástroje jako jsou bubny džembe, didžerida, koncovky, drumbeny, činelky. S pacienty nemocnice „muzicíruje“ také na zvonkohru, barevné trubky, triangl, dešťovou hůl, zvonečky a další. „V neposlední řadě hrajeme na vlastní tělo,“ připomíná Tučková. Podle ní, na setkáních s pacienty jde především o poslech, hraní, vnímání, působení vibracemi s aktivací mozkových hemisfér, zlepšování psychiky, myšlení a celkovou aktivaci klientů.
Hudbu se v České Lípě snaží využít nejen u geriatrických pacientů, ale také u neurologických pacientů, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu, nebo u pacientů s demencí. „Muzikoterapie je dalším příkladem, jak usilujeme o rozšiřování nabídky našich aktivit v oblasti léčebné rehabilitace, ergoterapeutka Ivana Tučková je vzdělaná v oblasti muzikoterapie a dosavadní ohlasy na její skupinové hudební terapie jsou velmi příznivé,“ uvádí Mgr. Dana Šperlíková, vrchní fyzioterapeutka Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.
Ergoterapie je součástí léčebné rehabilitace, tedy součástí komplexní péče o pacienty během hospitalizace. Pomáhá znovu získávat nemocí či úrazem ztracené dovednosti nebo je kompenzovat či nahradit. Povzbuzuje pacienta, odpoutává jeho pozornost od nemoci, dopomáhá v návratu handicapovaného člověka do běžného života. Ergoterapie využívá specifické diagnostické a léčebné metody, postupy a činnosti při léčbě jedinců každého věku, s různým typem postižení.