Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

O zanedbané pozemky se postará město

I na veřejných místech, která město nevlastní, chtějí mít zastupitelé v České Lípě čisto a pořádek. Projednali a přijali kvůli tomu pravidla pro údržbu zanedbaných ploch nebo pozemků s černými skládkami.

„Jde nám o to, aby město bylo uklizeno, chceme tedy zajistit údržbu dlouhodobě neudržovaných veřejných prostranství, která nejsou ve vlastnictví města Česká Lípa. Od jejich majitelů, kteří si neplní své povinnosti, pak budeme tyto náklady zpětně vymáhat,“ prohlásil místostarosta Juraj Raninec. A je přesvědčen, že schválení pravidel bude výrazným zlepšením dosud neřešeného stavu.

Město Česká Lípa během roku své pozemky udržuje tak, aby byly uklizeny od odpadu, seká je, hrabe listí, a to vše podle jeho finančních možností. Avšak i vlastníci ostatních pozemků mají povinnost udržovat své pozemky tak, aby se například nerozšiřovaly plevele, netvořily se černé skládky odpadu a tak dále.
„Během roku evidujeme některé pozemky, o které se jejich vlastníci celoročně nestarají. Při zjištění takové nedbalosti a bezohlednosti vyzývá odbor technické správy majetku města jejich vlastníky k plnění svých povinností, například k posekání trávy, ořezu stromů, úklid odpadu,“ komentoval Raninec. Jak dodal, většina vlastníků na výzvu zareaguje a provede nápravu: „ Jsou však vlastníci, kteří i přes výzvu nadále pozemky neudržují.“

V případě pokračování zanedbávání údržby řeší radnice možnosti postihu vlastníků pozemků. Při nesekání se prověřuje porušení zákona o rostlinolékařské péči. Pokud tento zákon vlastník poruší, je s ním zahájeno správní řízení. Ale i v případě, že zákon porušen není, může město pouze podat sousedskou žalobu a touto cestou se domáhat nápravy. Tento postup však neřeší okamžitou údržbu pozemku. U černých skládek se nejdříve musí prověřit původce odpadu, který je vyzván k odstranění odpadu, a teprve pokud nelze zjistit původce, vyzývá se vlastník pozemku. Ten však může prohlásit, že není původcem odpadu a odpad neodstraní. Pokud nedojde k odstranění odpadu, úřad řeší tuto problematiku podle zákonů životního prostředí.
„V mnoha případech se podaří pomocí legislativy přimět vlastníky pozemků nebo původce odpadů k nápravě věci, a tak jsou případy, které lze řešit jen soudní cestou. Což je zdlouhavé a finančně nákladné. Též to neřeší údržbu pozemků v co nejkratší době, o kterou nám jde,“ poznamenal místostarosta Raninec.

Údržba zanedbávaných veřejných prostranství by byla prováděna pouze do výše schváleného rozpočtu zastupitelstvem města. Podle § 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, jsou za veřejné prostranství považována všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.