Zatoulaní psi v České Lípě najdou od 1. září dočasný domov v nových záchytných kotcích u hasičské zbrojnice. „Postaráme se o zatoulánky sami, kvůli kritice veřejnosti omezujeme služby zdejšího soukromého útulku,“ komentuje novou službu města Česká Lípa jeho starostka Romana Žatecká.
Kotce za asi 400 tisíc korun postavilo město, pravidla péče o zatoulaná zvířata odsouhlasila rada města a psy bude do kotců umisťovat Městská policie. Nalezené zvíře zveřejní na sociální síti a webových stránkách a také ho předá majiteli, pokud se do tří dnů o zvíře přihlásí. Do dobranovského útulku bude odvážet jen majiteli nevyzvednuté psy.
„V nepřetržité péči o psy se budou v záchytných kotcích střídat 4 proškolení ošetřovatelé. Nakrmí je, vyvenčí, vyčistí kotce atp. Ošetřovateli jsou vesměs naši dobrovolní hasiči, s nimiž jsme uzavřeli dohodu o provedení práce. Nabídli se sami,“ upřesňuje místostarostka Alena Šafránková.
Umístění kotců u zbrojnice českolipských dobrovolných hasičů má podle starostky Romany Žatecké několik provozně technických výhod. „Psi nebudou obtěžovat okolí a budou tady v bezpečí, protože zbrojnice je pod stálým dohledem a jeho kamerový systém zachytí každého nezvaného hosta. Zprovozněním záchytných kotců zlepšujeme celý systém péče o psí nalezence, o které se ze zákona musíme postarat. Očekávám, že konečně bude mít město po letech přehled o tom, kolik nalezených psů se vrací původnímu majiteli a kolik z nich nakonec zůstane v útulku,“ zdůrazňuje starostka.
Jak připomíná velitel českolipské městské policie Vladimír Jeník, majitelé psů by neměli zapomínat na svoji povinnost, kterou jim v České Lípě již několik let ukládá městská obecně závazná vyhláška o povinném trvalém označení psa. „Každý českolipský majitel má mít svého psa řádně označeného buď čipem, nebo čitelným tetováním a zaevidovaného na finančním odboru městského úřadu,“ zdůrazňuje. A nejde jenom o správní pokutu, která majiteli za nesplnění této povinnosti hrozí. Pokud je zaběhnutý pes označený a zaevidovaný, městské policii se majitel hledá snadněji. „Je ale důležité, aby majitelé nezapomněli číslo čipu zaevidovat na speciálních webových stránkách. Do těchto evidencí máme přístup a snadno zjistíme, komu pes patří a můžeme ho vrátit domů, aniž by musel do záchytného kotce nebo dokonce do útulku,“ vysvětluje Vladimír Jeník.
Během jednoho měsíce odchytí na katastru města českolipští strážníci v průměru kolem 15 psů. Jsou mezi nimi náhodní i notoričtí zběhové, ale i psí bezdomovci, ke kterým se žádní majitelé nehlásí. Přehled o nalezených zvířatech (nejenom psů) včetně fotografie zveřejňuje městská policie na svém webu v sekci Nálezy. „Pro občany České Lípy mám proto jedno praktické doporučení: když se vám zaběhne pes, ihned kontaktujte městskou policii, která vám s nalezením ztraceného zvířete může nejvíce pomoci,“ radí starostka Romana Žatecká.