Více rozborů i zkrácení doby vyšetření, to jsou hlavní výhody špičkových analyzátorů, které pořídila Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s., pro své klinické laboratoře.
Oddělení klinické biochemie je nově vybaveno špičkovými přístroji Cobas 6000, Cobas Integra 400 a Cobas e411 firmy Roche. Podle vedoucího oddělení klinické biochemie Ing. Jaroslava Procházky je výhodou nové „linky“ Cobas 6000 vysoká průchodnost vzorků (1200 analýz za 1 hodinu): „A co je třeba zdůraznit – i zkrácení doby biochemických vyšetření o jednu třetinu, na zhruba deset minut, a zkrácení doby vyšetření markeru srdečního selhávání na devět minut z původních sedmnácti minut,“ popsal Procházka. Tento fakt povede ke zlepšení péče o klienty laboratoře, neboť lékař bude mít výsledky vyšetření k dispozici dříve než doposud.
Přístroje Cobas Integra 400 a Cobas e411 budou po uvedení do „ostrého“ provozu plánovány též jako tzv. záložní, což znamená, že v případě poruchy hlavního analyzátoru by neměl být narušen provoz laboratoře. A odpadne tak i nutnost dopravy nezbytných vzorků do smluvní laboratoře.
Nyní probíhá porovnání všech metod mezi „starým“ a novými přístroji. Po vyhodnocení všech požadovaných parametrů, reorganizaci práce na oddělení a schválení akreditačním orgánem je plánováno spuštění provozu od 1. září 2015.
Oddělení klinické mikrobiologie je nově vybaveno analyzátorem Vidas na provádění vyšetření z oblasti infekční imunologie. Nový analyzátor umožní vyřadit dva stávající staré analyzátory s nákladným provozem a denně je možné na něm vyšetřovat celé spektrum nabízených vyšetření. Po náběhu všech metod se začne s přípravou těchto vyšetření k akreditaci.
Kvalitní práce v laboratoři je zajišťována systémem interní a externí kontroly kvality a dalším vzděláváním pracovníků laboratoře. Oddělení Klinických laboratoří obhájilo akreditaci v oboru klinická biochemie a lékařská mikrobiologie. Akreditace je platná až do 14. 5. 2020.
Laboratoř OKB provádí základní a některá specializovaná vyšetření:
Mezi „základní“ patří:
- vyšetření základních biochemických parametrů z krve (informuje lékaře o stavu např. jater, ledvin, výživy apod.) a moče
- chemické a morfologické vyšetření moče (stav ledvin, močových cest apod.)
- vyšetření acidobazické rovnováhy, tzv. ASTRUP
- vyšetření glykémie
Mezi „specializovaná“ patří:
- vyšetření hormonů štítné žlázy, nádorových markerů, markerů srdečního selhání (můžeme se pochlubit vyšetřením např. natriuretického peptidu), anemických stavů, prokalcitoninu a dalších
- vyšetření mozkomíšního moku (transsudátu, exsudátu) mikroskopicky i chemicky...
- elektroforetické vyšetření krve (záchyt paraproteinu, deficit imunoglobulinů ap.)
- funkční zátěžový test „oGTT“ a glykovaný hemoglobin (ověření stavu hospodaření s glukózou)
- vyšetření alkoholu (ethanolu) enzymatickou metodou a plynovou chromatografií pro klinické i soudní účely, možnost stanovení methanolu
- orientační vyšetření drog v moči
- vyšetření okultního krvácení ve stolici (stopy krve ve stolici...)