Poprvé v historii je součástí oddělení léčebné rehabilitace českolipské nemocnice také lůžková část. Nemocnice ji vytvořila úpravou bývalé stanice interního oddělení ve třetím patře budovy monobloku.
Náklady na rekonstrukci a vybavení nepřesáhly dva milióny korun. Určená je pro pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje denně několik hodin intenzivní rehabilitace. Léčebný program je nastavován vždy individuálně, pro každého pacienta, tak, aby byla respektováno jeho postižení a jeho motorické předpoklady pro návrat do běžného života.
„Lůžková část je koncipovaná jako oddělení včasné rehabilitace pro pacienty iktové jednotky nemocnice, pro pacienty s náhradou kloubní a další nemocné s poruchami hybnosti nebo s bolestivými potížemi v oblasti páteře,“ uvedl primář léčebné rehabilitace MUDr. Vladimír Trenčiansky. Podle něj budou hlavní cílovou skupinou pacientů lůžkové části rehabilitace v České Lípě pacienti po cévních mozkových příhodách a jiných centrálních poruchách. Je pro ně vytvořen program ucelené rehabilitace zahrnující všechny její složky, to znamená rehabilitaci léčebnou, pracovní, sociální i pedagogickou. „Léčebný program je samozřejmě připraven individuálně pro každého pacienta, aby byla respektována tíže jeho postižení, jeho motorické předpoklady pro návrat do běžného života,“ řekl primář Trenčiansky.
Další skupinou pacientů jsou pacienti s kloubní náhradou, pacienti po operacích a úrazech pohybového aparátu, včetně amputovaných. I pro ně je připraven program rehabilitace se zaměřením na vertikalizaci, nácvik chůze a stability ve vertikále, která je nutnou podmínkou k jejich návratu k běžným aktivitám denního života.
Třetí skupinou jsou pacienti s bolestivými syndromy vertebrogenního charakteru, jak v akutní, tak chronické fázi potíží. (pozn.: vertebrogenní onemocnění lze definovat jako soubor funkčních a degenerativních onemocnění páteře, manifestujících se obvykle bolestí některého úseku páteře nebo bolestí vyzařující z páteře do jiných částí těla)
Lůžková část oddělení léčebné rehabilitace poskytuje včasnou léčebnou rehabilitaci nemocným, u kterých léčebně rehabilitační postupy tvoří převážnou část léčebného programu, většinou bezprostředně navazující na intenzivní a akutní péči o nemocné v nemocnici.
Na oddělení pracuje tým lékařů, fyzioterapeutů a ergoterapeutů, kteří jsou odborně připraveni k poskytování zdravotnických služeb v odbornostech rehabilitace a fyzikální lékařství, fyzioterapie, ergoterapie. Pracoviště fyzioterapie je přímo dostupné na oddělení a ergoterapie v budově nemocnice. Další léčebné procedury budou poskytovány v ambulantním traktu polikliniky, především vodoléčba a elektroléčba. Oddělení s dvaceti lůžky je vybaveno moderní přístrojovou technikou potřebnou pro léčení těchto onemocnění.
„Pro hospitalizované pacienty je připravený individuální program léčby tak, aby jejich handicap byl minimalizován a byl jim umožněný návrat do jejich domácího a pracovního prostředí, k jejich denním aktivitám,“ zdůraznila vedoucí fyzioterapeutka českolipské nemocnice Mgr. Dana Šperlíková. Vhodnost hospitalizace určuje vždy rehabilitační lékař po konzultaci s doporučujícím lékařem oddělení nebo na základě konzilia.
Léčebný pobyt obvykle trvá dva až tři týdny a nemocnice právě uzavřela dohodu s největší českou zdravotní pojišťovnou o úhradách za tuto péči o pacienty.
„Přestože zde pacienty léčíme od konce roku a oni si lůžkovou léčebnou rehabilitaci velmi pochvalují, tak stále chyběla smlouva s VZP o platbách za tuto péči. Nemocnice by na ni doplácela, a to si v současných podmínkách opravdu nemůže dovolit,“ prohlásil předseda představenstva MUDr. Radek Havlas. Zajištění úhrad proto považuje za zásadní krok: „Bezesporu jde o velký úspěch, který nemocnici přinese ročně několik miliónů korun, zvýší objem tržeb a tím lepší hospodaření nemocnice.“