Sedmdesát pět let letos uplynulo od Křišťálové noci, která na území Německa, Rakouska a dnešních severních Čech proběhla v noci z 9. na 10. listopadu 1938.
V tuto nešťastnou noc vyhasly nejen tisíce životů židů, vypáleny byly také jejich synagogy. Dosud nepublikované fotografie hořících staveb, zahalených v kouři a plamenech, mají lidé možnost vidět na výstavě s názvem „Zničené židovské památky severních Čech 1938-1989“. Tu připravilo občanské sdružení Společnost pro obnovu památek Úštěcka, do konce října je tato unikátní výstava k vidění na vodním hradě Lipý.
Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout také obrázky vypálené synagogy v České Lípě, kterou dnes připomíná jen malý pomníček v ulici symbolicky nazvané U Synagogy. Kromě nich na výstavě příchozí najdou fotografie z Úštěku, Liberce, Jablonce nad Nisou, Mostu, Lovosic a dalších severočeských měst. Výstava je přístupná do 31. října od středy do soboty od 10:00-16:00. Je nutné zastavit se pro klíč v Centru textilního tisku, hrad již není běžně přístupný.
Smutné výročí Křišťálové noci pak ještě 14. listopadu v 17:00 hodin připomene českolipský historik Ladislav Smejkal. Ten bude mít v českolipském Centru textilního tisku přednášku nazvanou „Zkáza českolipské synagogy 1938“.