Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Maturanti darovali hromadně krev

Dárců krve, kteří chodí na odběry, postupně ubývá. Řada z nich kvůli věku a zdravotním důvodům přestává na transfúzní stanici docházet. K „omlazování“ registru dárců krve proto pomáhají českolipské nemocnici studenti Obchodní akademie v České Lípě.

Nyní přišlo do Nemocnice s poliklinikou v České Lípě jedenáct maturantů českolipské Obchodní akademie, aby darovali vlastní krev. Své první darování 460 ml krve brali jako příležitost někomu pomoci.
„Mohu tak být užitečná a pomoci ostatním lidem, také nikdy nevím, kdy krev bude potřebovat třeba někdo z mých blízkých nebo kamarádů,“ sdělila svoji motivaci studentka Kristýna Wedlichová. Podobně hovořil i Ondřej Cehák: „Odběr není žádné drama, není se čeho bát a mohu tak někomu zachránit třeba i život,“ dodal.

Aktivních, bezpříspěvkových dárců krve dnes evidují na hematologicko-transfúzním oddělení NsP Česká Lípa celkem 1662, z toho 1072 mužů a 590 žen. Ve věku do třiceti let jich ale je málo, jen 291.

Studentským odběrům předcházela na sklonku roku přednáška a beseda s lékařem-hematologem Ivo Turkem přímo ve škole, kde se studenti dozvěděli nezbytné informace o lidské krvi, o darování krve, plazmy a jejich využití. Krev a krevní plazma od dobrovolných dárců je nezbytná k záchraně životů při haváriích, úrazech, je nutná k provádění složitých operací, ale i k léčbě řady nemocí.
Studenti čtvrtých ročníků brali první darování krve také jako dobrou životní zkušenost. Také pochopili, že si takto mohou udržovat jistotu, že jejich zdravotní stav je dobrý, nebo teprve zjistili, jakou mají krevní skupinu. Nyní je tato skupina žáků Obchodní akademie Česká Lípa zařazena do databáze čestných dárců krve a po několika měsících mohou opět přijít na odběry, případně je zdravotníci podle nutnosti a chybějící krevní skupiny sami vyzvou k návštěvě a darování krve.

S myšlenkou získávat nové prvodárce přišla před pěti lety učitelka Alena Pokorná. Se studenty, kteří musí dosáhnout plnoletosti, přichází na transfúzní stanici pravidelně v únoru, protože později již studenty čtvrtých ročníků čekají maturitní zkoušky a domluvit se na vhodném termínu by byl problém. „Jsem ráda, že studenti po prvním odběru neskrývali své rozhodnutí v dárcovství pokračovat,“ řekla Pokorná.
Podmínkou odběru byl věk 18 let, váha 50 kg a velmi dobrý zdravotní stav. Všichni, kteří se chtěli stát prvodárci, proto museli nejprve navštívit svého obvodního lékaře, aby jim vystavil potvrzení o způsobilosti k dárcovství krve. Přímo v nemocnici se studenti nejprve seznámili s poučením dárce krve a vyplnili poměrně obsáhlý dotazník, následně je vyšetřil lékař. Provedená vyšetření by měla nejen vyloučit poškození dárce odběrem, ale i zachytit nejčastější onemocnění, jako zvýšený krevní tlak, poruchy srdečního rytmu a jiné. Jedná se tedy zároveň o preventivní lékařskou prohlídku.  

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt