Rodiče dětí, které navštěvují Mateřskou školu Pastelka na Svárově v České Lípě, si mohou oddechnout. Za pár dní totiž už nebudou muset vozit děti do školky přes celé město, funkční školku budou mít hned za rohem. Zbrusu nová budova, která stojí na místě staré pavilonové školky, je hotová.
Slavnostní otevření Mateřské školy Pastelka proběhne ve středu 5. prosince v 10 hodin dopoledne.
„Rozhodli jsme se postavit novou školku i přes to, že ostatní mateřinky ve městě by zrušenou mateřskou školu Pastelka kapacitně pokryly. Na Svárově totiž žije mnoho mladých rodin s malými dětmi a my jsme jim chtěli dopřát komfort mít školku kousek od domu. Věřím, že to matky s malými dětmi, které na Svárově bydlí, ocení a že jim nová školka usnadní každodenní péči o jejich ratolesti,“ uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá.
Nová školka má kapacitu 75 dětí. Je koncipována jako dvoupodlažní nepodsklepený objekt obdélníkového tvaru s plochým zastřešením. Hlavní vstup je na severní straně budovy, od příjezdových komunikací v ulicích U Rybníčku a Svárovská. Na východní straně objektu je samostatný vchod pro zásobování, na jižní straně je dětem nově k dispozici téměř dvojnásobně větší zahrada, než měly dříve. V přízemí se nachází jedna třída pro 25 dětí s příslušenstvím, kanceláře pro zaměstnance a výdejna jídla. V prvním patře jsou další dvě třídy, každá pro 25 dětí, s příslušenstvím a malá výdejna jídla. To se do školky bude dovážet z nedaleké ZŠ Partyzánská.
Životnost objektu je minimálně 60 let. Vzhledem k tomu, že představitelé města chtěli mít školku postavenou v co nejkratším možném čase a za co nejméně peněz, jedná se o montovanou školku s ocelovým skeletem opláštěným sendvičovými panely. Vnější stěny jsou zateplené kontaktním zateplovacím systémem, v budově jsou plastová okna. Školka se začala stavět letos v létě, dokončená byla v listopadu. Celkové náklady na stavbu, jejímž dodavatelem je společnost Warex, se vyšplhaly na zhruba 21,6 milionů korun.
„Poptávka měst a obcí, které musí v krátkém čase vyřešit problém s nedostatkem míst pro děti předškolního věku, je stále silná,“ potvrdil zájem samospráv majitel společnosti WAREX Antonín Fryč. „Výhodou našich stavebních programů není jen jejich variabilita, dají se snadno přebudovat podle požadovaného účelu, ale i výrazná časová a finanční úspora.“
Kromě peněz, které z rozpočtu města šly přímo na vybudování nové školky, investuje město také do úprav ve dvou sousedních ulicích. Aby měli rodiče, kteří budou své děti do školky vozit, kde zaparkovat, rozšířila se ulice U Rybníčku. V přilehlé Rousově ulici bude kompletně nová vozovka se zrekonstruovaným chodníkem. Silnici stihnou dělníci opravit ještě letos, na dokončený nový chodník si lidé počkají do jara. Přes zimu bude vyplněný asfaltobetonovým recyklátem.
„Náklady na tyto opravy se vyšplhaly na zhruba 1,1 milionu korun. Chceme však rodičům umožnit, aby mohli u školky bezpečně zaparkovat a také v pořádku odjet. Vozovka v Rousově ulici byla ve špatném technickém stavu, vzhledem k budoucímu zvýšenému provozu jsme komunikaci nemohli nechat tak, jak byla,“ upřesnil místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.
Stará budova mateřské školy Pastelka, která zabírala zhruba o polovinu větší prostor než současný objekt, byla ve velmi špatném technickém stavu. Záměr celkové rekonstrukce budovy proto odsouhlasili českolipští radní již před čtyřmi lety. Po průzkumech se však zjistilo, že opravit budovu by vyšlo zřejmě dráž, než postavit školku novou.
Původním záměrem bylo postavit mateřinku s kapacitou pro 100 dětí a vývařovnou. Z ekonomických důvodů však v červnu loňského roku museli českolipští zastupitelé od záměru vybudovat ve školce vývařovnu ustoupit. I tak projektant odhadl náklady na novou školku na bezmála 34 milionů korun oproti plánovaným 25 milionům. Kvůli omezeným finančním prostředkům se musela nakonec snížit také kapacita školky na konečných 75 dětí.
Děti společně s personálem opustily starou Pastelku na konci loňského školního roku. Prozatímní azyl jim poskytly školky na sídlištích Špičák a Sever. Původní objekt šel k zemi na začátku letošního roku. Ve výběrovém řízení na dodavatele stavby hrála důležitou roli cena a především krátká doba výstavby. Vše se tedy přizpůsobovalo tomu, aby se děti do nové školky vrátily v letošním školním roce 2012/2013, jak bylo avizováno.
„Čeká nás nyní hodně změn, všechno bude pro nás nové, budeme se učit vše znovu. Máme z toho přirozeně trochu strach. Budeme si také muset zvyknout na budovu, která je menší, než původní objekt. Ale nová Pastelka je hezká, moderní a my se do ní velmi těšíme. Budeme zase po více než roce všichni spolu,“ doplnila ředitelka Mateřské školy Pastelka Jana Červinková.