Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Legiovlak o prázdninách putuje českými městy, zavítá i do Lípy

Osm prázdninových zastavení čeká během léta legionářské muzeum na kolejích – Legiovlak. Při putování českou krajinou ho budete moci navštívit převáženě na severu a východu Čech. Po vynucené pauze je jeho posádka připravena podělit se o sto let starou historii se všemi generacemi. Legiovlak - pojízdné interaktivní muzeum na kolejích navštíví od 7. do 12. července 2020 i město Česká Lípa, kde ho budete moci navštívit na hlavním vlakovém nádraží.

Doslova ve svých kolejích je po více než pětiměsíční pauze unikátní pojízdné muzeum Legiovlak. Zimní údržbu prodloužily celorepubliková opatření, ale s o to větší vervou jeho posádka vypráví příběh o hrdinství, které umožnilo vznik Československé republiky v roce 1918.

„V posledních měsících jsme zaznamenali různé hanlivé vzkazky směrem k našim legionářům, o to víc se ukazuje důležitost vzdělávacích projektů, jako je Legiovlak, které si najdou cestu k veřejnosti,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100, a dodává: „Letos si připomínáme 100. výročí návratu našich legionářů z Ruska, kde bojovali a umírali ještě téměř dva roky po konci první světové války. Našim diplomatům ale dávali do rukou ty nejlepší trumfy pro vyjednávání o podobě naší první republiky.“ Zapomenutým osudům a návratům do vlasti se bude Československá obec legionářská věnovat celý rok 2020, kdy oficiálně končí její projekt Legie 100.


Legiovlak během prázdnin navštíví v České republice následující stanice:

• Děčín 30. 6. – 5. 7. 2020
• Česká Lípa 7. – 12. 7. 2020
• Mnichovo Hradiště 13. – 15. 7. 2020
• Dvůr Králové nad Labem 28. 7. – 2. 8. 2020
• Martinice v Krkonoších 4. – 9. 8. 2020
• Nové Město nad Metují 11. – 16. 8. 2020
• Vamberk 18. – 23. 8. 2020
• Opatovice nad Labem 25. – 28. 8. 2020

Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Kvůli hygienickým omezením nebude výklad historie probíhat každou hodinu přímo ve vagonech, ale na otevřeném prostranství před jednotlivými vozy, aby mohly být dodrženy předepsané rozestupy. Vnitřní expozici Legiovlaku s řadou zajímavých dobových exponátů si ale každý bude moci projít individuálně. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v plukovní prodejně dokáže vyhledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 15 000 záznamů legionářů.

Expozici Legiovlaku v současné době tvoří 14 dobových vagonů, které popisují život a boj legií na Transsibiřské magistrále. Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Běžný příbytek vojáků představuje tzv. těpluška až pro 30 mužů, která ostře kontrastuje luxusnímu salonnímu vozu pro důstojníky a generály. Návštěvníci si mohou prohlédnout další vagony ze života legionářů, například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, „létající“ sanitní vagon, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený kulomety a zbrusu novou replikou ruského polního kanonu ráže 76 mm. Další zázemí představuje štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně historické polní kuchyně. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.

alt