Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

J. Kočandrle: Dlouhodobé plánování v České Lípě chybělo

V minulosti se výstavba města řídila momentálními potřebami, které unáhleně uspokojovaly přání po čemkoli. Docházelo tak k výstavbě, která nijak nezapadala do potřeb rozvoje města v závislosti na službách, ekonomickém růstu, finanční situaci atd.

Na nejnutnější věci, které je třeba udělat v dalších 10 letech, městu chybí 200–300 milionů korun. Kdyby se v minulých 15 letech lépe hospodařilo, peníze by, dle mého názoru, byly. Prodej Českolipské teplárenské a. s. sice do městské kasy přinesl určitý obnos, ale pouze jednorázově, a město se tím samo připravilo o mnohem vyšší sumu, kterou by získalo během následujících let. Nehledě na fakt, že zcela ztratilo jakýkoli vliv na tuto společnost a tedy i vliv na cenu tepla pro domácnosti, čímž udělalo svým občanům vskutku medvědí službu. A jelikož je Česká Lípa od roku 2008 zatížena dvěma úvěry (do r. 2023 Sportareál: původní výše úvěru 230 mil. Kč a do r. 2025 BD Lada: původní výše úvěru 214,5 mil. Kč) a příjmy od státu se snižují, není možné si vzít úvěr další.

V letošním roce máme jen díky úsporám z nových smluv namísto obvyklých 14 mil. Kč na údržbu komunikací o 7 mil. Kč více. Pokud se nám toto podaří několik let za sebou, doženeme, co je potřeba. Je skvělé, že máme o 30 % víc, ale je potřeba si uvědomit, že tyto úspory sice pokryjí potřeby běžné údržby (komunikace, majetek (nemovitosti) a zeleň), ale na větší investiční akce, po kterých lidé oprávněně volají, samotné město finance v současné době nemá. Dlouhodobý plán rozvoje města navázaný na evropské peníze je jediným logickým řešením a týká se například KD Crystal, koupaliště, divadla, parkování v centru města i na sídlištích, zateplení veřejných budov a v neposlední řadě revitalizace sídlišť, jelikož situace na sídlištích je špatná – není kde parkovat a ve špatném stavu jsou chodníky, které jsou z litého asfaltu a v současné době se začínají hromadně rozpadat. Město situaci sídlišť zná, na rozvojovém plánu se již pracuje a v příštím roce by mělo začít veřejné projednávání těchto změn.

Strategický plán rozvoje města vyplývá z dlouhodobých a stále neuspokojených potřeb města a jeho občanů, ale především bude logicky navazovat na evropské fondy, z nichž město Česká Lípa může a musí v dotačním období 2014–2020 dostatečně čerpat. V současnosti má město přes 100 mil. korun v investičním fondu, ale tyto finance je třeba použít na spoluúčast v plánovaných projektech. Dotace z EU jsou totiž vypláceny zpětně (60 či 70 procent uznatelných nákladů v závislosti na konkrétní dotaci), město tedy naspořenou částkou v investičním fondu musí disponovat. V prvé řadě je třeba vyřešit energetickou náročnost budov – zateplit veškeré veřejné budovy tak, abychom získali další úspory, navíc s návratností investic do pěti let. Nejenže na zateplení můžeme dostat dotaci, ale hlavně nám přinese další úspory, které můžeme zpátky vrátit do systému a použít je na péči o město. Tento projekt byl započat již v loňském roce, aktuálně jsou zateplené budovy ZŠ Zhořelecká, Brněnská a 28. října, ještě letos bude zahájeno zateplení ZŠ Slovanka a v zásobníku („náhradníci“ již vybraných žadatelů) jsou MŠ Šikulka a Sovička. Dlouhodobé plánování není otázkou vzdálené budoucnosti, ale současnou nutností, protože město musí mít projekty pro evropské financování připraveny předem tak, aby bylo schopno dodržet poměrně přísně stanovené termíny.

Jiří Kočandrle, místostarosta České Lípy
Lípa rozkvete, když budou lidé spokojení...

 

Více článků naleznete na našem facebooku.

alt
alt
alt

Komentáře

Re: J. Kočandrle: Dlouhodobé plánování v České Lípě chybělo

Nejsou na titulním snímku ty zfušované schody u ZŠ Špičák? Kouzlo nechtěného ...

Nahoru

Re: J. Kočandrle: Dlouhodobé plánování v České Lípě chybělo

Koukám, že jste byl asi poslední čtyři roky v opozici pane místostarosto....

Nahoru

Re: J. Kočandrle: Dlouhodobé plánování v České Lípě chybělo

V článku popisuji situaci do roku 2011. Schody na snímku jsou stále ve výstavbě...

Nahoru