Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

DIOP českolipské nemocnice náleží k nejlepším v zemi

Českolipská nemocnice vytvořila zcela nové pracoviště - DIOP - oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Slouží těžce nemocným a využití těchto lůžek dosahuje v současné době 95 procent. Spádové území zahrnuje kromě Libereckého kraje také Šluknovsko, Rumburk a Děčín.

Odborníci ministerstva zdravotnictví po své nedávné kontrole konstatovali, že na pracovišti jsou splněny požadavky na věcné a technické vybavení i na personální zabezpečení.
„Členové pasportizačního týmu se shodli na tom, že se jedná o jedno z nejlepších pracovišť, která naplňují účel, pro který byl tento typ péče zřízen,“ uvedla MUDr. Lenka Hřebíková, ředitelka odboru zdravotního dohledu z Ministerstva zdravotnictví České republiky. Podle ní se místní šetření na pracovišti DIOP konalo v rámci komplexního řešení problematiky poskytování zdravotní péče pacientům vyžadujících následnou intenzivní péči a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči. „Zjištěné skutečnosti budou následně využity při stanovení restrukturalizace sítě poskytovatelů intenzivní péče jako celku,“ sdělila Hřebíková.

Pracoviště se šesti lůžky slouží pro lepší přechod indikovaných pacientů z oddělení anesteziologicko - resuscitačního nebo jednotek intenzivní péče na standardní ošetřovatelská lůžka, LDN či do domácí péče. Většinou se jedná o pacienty se závažným neurologickým postižením po cévních mozkových příhodách, úrazech centrálního nervového systému, ale i o pacienty s jinými onemocněními.
„Vyškolený personál se stará o pacienty po stabilizaci kritického stavu, kdy jejich onemocnění již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, časté změny ordinací léků a infuzí, ale je stále nutná zejména intenzivní ošetřovatelská péče.“ vysvětlila Lenka Caklová, hlavní sestra NsP Česká Lípa. „Tím se rozumí zejména péče o dýchací cesty pomocí častého a pravidelného odsávání hlenů, podání vyšší koncentrace kyslíku ve vdechovaném vzduchu s jeho ohřátím a zvlhčením, aplikaci inhalací,“ dodala.

Nezanedbatelnou součástí takové péče je i zajištění náležité výživy. Většina pacientů není schopna ještě dostatečně jíst a pít, proto jsou vyživováni pomocí sondy zavedené do žaludku nebo tenkého střeva. „Náš personál zde také věnuje velkou péči prevenci vzniku proleženin a tromboembolické nemoci, rovněž rehabilitační péči pohybového aparátu a zaměřuje se také na speciální techniky bazální stimulace.“ připomněl primář MUDr. Jiří Hruška.

Stanice DIOP v NsP Česká Lípa, organizačně spadající pod oddělení ARO, je vybavena monitory pro nepřetržité sledování vitálních funkcí, elektrickými polohovacími lůžky a přístroji pro přesné dávkování léků a infuzních roztoků. Nemocnice zde používá aktivní matrace pro každé lůžko, odsávačky, nebulizátory, ventilátor, defibrilátor a EKG. Zajištěna je okamžitá dostupnost laboratoře klinické biochemie, hematologie, pracoviště radiologie a zobrazovacích metod a anesteziologa, jakož i dostupnost konziliární služby v oborech chirurgie, interna a neurologie.