Zajímá vás, co všechno obnáší svoz a likvidace odpadu? Jaký druh odpadů kam vyhodit, co se s nimi děje a kde se s nimi po recyklaci můžeme znovu setkat? Čtěte tedy náš nový seriál, ve kterém vás budeme informovat o všem, co se svozem a likvidací odpadů v České Lípě souvisí. Sérii článků, které budou vycházet od února do června, jsme připravili ve spolupráci s firmou Marius Pedersen.
Součástí každého dílu je také čtenářská soutěž o věcné ceny. Ty získají tři vylosovaní výherci, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku. Hlavní výhrou každého kola je softshellová bunda.
Svoz bioodpadu
Z přírody si vzít a do přírody znovu vrátit. Zhruba na tomto principu obecně funguje svoz bioodpadu. Díky němu mohou lidé již několik let veškerý biologicky rozložitelný odpad, kam patří třeba listí, tráva, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, piliny nebo dřevní štěpka, vynášet do speciálních hnědých popelnic. Jejich obsah poté neputuje na skládku, ale do kompostárny, kde se materiál zpracuje na kompost. Ten poté slouží při rekultivacích či v zemědělství jako hnojivo.
Chovat se takto šetrně k přírodě mají již několik let možnost i obyvatelé České Lípy. Do Pilotního projektu sběru a svozu bioodpadu z domácností se Česká Lípa zapojila v roce 2008. Do dnešních dnů se součástí projektu stalo na 600 domácností ze Svárova, Slovanky a Holého vrchu. Do konce roku 2012 se svezlo a následně upravilo 1433 tun biologicky rozložitelného odpadu.
Dobrou zprávou je, že v letošním roce bude svoz bioodpadu ve městě dále rozšířen, k dispozici je 500 nových nádob na bioodpad. Část z nich poputuje na Kopeček, kde lidé v rámci dřívější ankety v Městských novinách projevili o nádoby největší zájem. Zkrátka ale nepřijdou ani ostatní obyvatelé, zbylé hnědé popelnice se totiž rozmístí do těch lokalit, kde svoz bioodpadu již probíhá. Připomínáme, že do nádob nepatří komunální odpad, živočišné zbytky, exkrementy zvířat, papír, plasty, sklo a nebezpečné odpady!
V letošním roce bude svoz opět probíhat tak jako loni vždy v pátek odpoledne, a to od 5. dubna do 29. listopadu.
Svoz bioodpadu však stále nefunguje všude. Na některých místech v naší republice je stále ještě bioodpad ukládán spolu s komunálním odpadem na skládky. Směrnice EU, která byla přijata i do české legislativy, však stanovuje postup snižování podílu tohoto odpadu ukládaného na skládky s cílem snížit do roku 2020 jeho podíl na 35 % původního množství.
15. března přineseme druhý díl, tentokrát na téma sběrný dvůr.
Zapamatujte si, že …
Na telefonním čísle 602 180 400 si občané České Lípy mohou každý pracovní den sjednat dotovaný svoz objemného odpadu za symbolickou částku 100 Kč.
Zajímavé číslo: 1433
Tolik tun biologického odpadu se odvezlo a zpracovalo od zahájení jeho svozu v České Lípě
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA ČÍSLO 1
Ve kterém roce začal ve městě Česká Lípa sběr a svoz bioodpadu z domácností?
Uzávěrka soutěže 25. února. Odpovědi posílejte na e-mailovou adresu brozova@mucl.cz s heslem SOUTĚŽ ODPADY I-NOVINY. Do odpovědi prosím uveďte své jméno, příjmení a telefonní číslo, abychom vás mohli rychle kontaktovat v případě výhry.
Pokud budete chtít odpovědět písemně, přineste odpověď v obálce s heslem SOUTĚŽ ODPADY I-NOVINY a kontaktními údaji na podatelnu MěÚ, nám. T.G. Masaryka 1 v přízemí.
Jména tří vylosovaných výherců ještě dodatečně zveřejníme společně s druhým dílem seriálu.