Město Česká Lípa již tradičně ocenilo své nejlepší pedagogy. Za výbornou pedagogickou práci byly na českolipské radnici nominovaní učitelé oceněni titulem Českolipský učitel roku 2011.
„S výběrem a nominacemi letošních kandidátů nám podobně jako v předešlých letech pomáhali hlavně ředitelé škol. K jejich návrhům se po té vyslovil i náš výbor pro výchovu a vzdělávání,“ říká starostka města Hana Moudrá. „Velmi mne proto těší, že mohu poděkovat čtveřici dalších pedagogů, kteří si zaslouží, abychom tímto symbolickým titulem veřejně ocenili jejich náročnou a mnohdy i nevděčnou profesi,“ doplnila starostka.
Z nominovaných byl pro letošní rok vybrán kromě tří pedagožek také jeden pedagog. Ocenění z rukou starostky i obou místostarostů, Tomáše Vlčka a Jiřího Kočandrle, převzala Marie Musilová z Mateřské školy Sovička, Tomáš Policer ze ZŠ Slovanka, Miloslava Filipová ze ZŠ Dr. Miroslava Tyrše a Iveta Kurdzielová ze ZŠ 28. října. Všem oceněným byla kromě pamětního listu předána finanční odměna ve výši 3.000,- Kč, jež je s tímto oceněním spojena.
Poprvé se toto zvláštní ocenění u příležitosti březnového svátku učitelů předávalo v roce 2009. Prvními držitelkami se staly pedagožky Vlasta Mikešová, Jarmila Demlová, Taťána Hylmarová a Danuše Šimková. V loňském roce získali ocenění Eva Hyblerová, Božena Skořepová, Šárka Mášková, Květoslava Hradecká a Pavel Hryc.
Kateřina Kotková
tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa
MEDAILONKY OCENĚNÝCH UČITELŮ
1) Marie Musilová z Mateřské školy Sovička
Marie Musilová zasvětila celý svůj profesní život předškolákům. Jako učitelka mateřské školy začínala před více než 50 lety ve Volfarticích. V roce 1967 nastoupila do první nově otevřené sídlištní mateřské školy na Slovance. I když v roce 1991 odešla do zaslouženého důchodu, kontakt s pedagogy a dětmi neztratila. Až do svých 74 let zde zastupovala a v případě potřeby se dál ochotně věnovala své učitelské profesi. Dětem se však plně věnovala nejen v mateřské škole, ale také při mimoškolních aktivitách. Organizovala jejich cvičení i pravidelná vystoupení. Pořádala pro ně kulturní akce – karnevaly, dětské dny. Působila také jako výchovný poradce. Navštěvovala i sociálně slabší a problémové rodiny v našem městě a okolí. V letošním roce také oslavila významné životní jubileum (75 let).
2) Tomáš Policer ze Základní školy Slovanka
Pedagogická dráha Mgr. Tomáše Policera se datuje od roku 2002, kdy jako učitel nastoupil na Speciální školu Radost, odkud již jako zástupce ředitele přestoupil v roce 2005 na Základní školu na Slovance, kde v této funkci působí dodnes a kde přebral redakci školního časopisu Sovík a rozšířil ho o jeho internetovou podobu a s několika dětmi založil i školní rádio. Pro děti pak na škole založil zcela nový zájmový útvar mediální tvorby, jejíž součástí byla jak redakce školního časopisu tak školní rozhlas a od roku 2007 i dětská televize. Od roku 2008 se z mediální tvorby pod jeho vedením stal i povinně volitelný předmět a zároveň jako volnočasovou aktivitu ji Slovanka nabízí nejenom svým žákům ale všem dětem ve věku od 6 do 18 let. Školní rádio pak aktivně spolupracuje s Radiožurnálem i Českým rozhlasem Sever a Hitrádiem Crystal a Dětská televize se několikrát představila v České televizi. Dětská redakce Rádia Slovanka se stala také členem celostátní Dětské tiskové agentury a od roku 2008 organizuje na škole ojedinělou celostátní soutěž Mladý moderátor.
3) Miloslava Filipová ze Základní školy Dr. Miroslava Tyrše
Mgr. Miloslava Filipová je absolventkou Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem a ve školství pracuje od roku 1982. Na škole dr. Miroslava Tyrše vyučuje od roku 1992 a to hudební výchovu a německý jazyk. Jako učitelka němčiny každoročně připravuje své žáky i na tradiční olympiádu v německém jazyce, kde dosahují výborných výsledků. Na škole je rovněž jednou z hlavních organizátorek výměnných pobytů v Německu a výletů do německy mluvících zemí, což je pro výuku cizího jazyka ta nejlepší praktická průprava. Jako učitelka hudební výchovy už několik let vede i školní pěvecký sbor Zvonek. Její svěřenci se každoročně účastní republikového finále pěvecké soutěže Skřivánek v Karlových Varech a v České Lípě je můžeme slýchat na různých akcích organizovaných školou ale i městem.
4) Iveta Kurdzielová ze ZŠ 28. října
Mgr. Iveta Kurdzielová vyučuje na Základní škole na Špičáku, která ji na ocenění nominovala, matematiku a zeměpis. Jako učitelka zde působí od roku 1989. Na škole se stala hlavní propagátorkou i metodičkou využívání IT technologií ve výuce. Týká se to především SMART tabulí, na jejichž používání je velkou odbornici, od které se všichni učí. Kromě toho, že na škole vede také školní samosprávu a organizuje i školní společenský večer, kde se škola každoročně loučí s vycházejícími žáky, pustila se s vervou sobě vlastní také do další problematiky, jakou je prevence kriminality. V případě školy tato prevence v první řadě znamená vést děti ke zdravému životnímu stylu a předcházet jejich rizikovému chování. V době, kdy už i kolem dětí školou povinných krouží drogy a sociálně patologické jevy v rodinách jsou čím dál častější, je podobná prevence důležitou součástí vzdělávacího systému. A právě díky paní učitelce má škola svůj vlastní preventivní program, na jehož podporu pořádá řadu akcí, jakými jsou besedy, projektové dny či tradiční adaptační pobyty žáků 6. tříd. I v této oblasti paní učitelka Kurdzielová působí na Špičáku jako školní metodik, který pomáhá dětem a radí i svým kolegům.