O zlepšování psychického i fyzického stavu nemocných na oddělení LDN v České Lípě se začala starat, kromě lékařského a ošetřovatelského personálu, i osmiletá fenka Anička a pětiletý pes Bedřich.
Psi rasy americký bezsrstý teriér přichází každý týden za doprovodu canisterapeutky Jany Steiningerové. A jsou dalším důkazem, že pacienti LDN nejsou v českolipské nemocnici jen odloženi a ponecháni svému osudu.
„Návštěvy pejsků mají dobrý vliv na psychiku nemocných a přispívají k jejich větší duševní rovnováze i motivaci pro další léčbu,“ konstatuje primář MUDr. Nikolaj Štaňko. Podle něj oba teriéři pomáhají nabourat každodenní rutinu a vnáší do nemocničních pokojů radostnou atmosféru: „Reakce pacientů jsou převážně velmi bezprostřední.“ Na jeho oddělení je každodenní realitou kvalitní ošetřovatelská a lékařská péče, dobrá strava, pravidelná rehabilitace a řada prospěšných aktivit. „Jen tak mohou nemocní získat reálnou šanci na návrat do domácí péče,“ soudí primář Štaňko.
Psi přispívají k odbourání stresu pacientů a podněcují u nich verbální i neverbální komunikaci. Působí také v rovině rozvoje motoriky s atributem rehabilitační práce, v polohování a v relaxaci.
„Pacienti Aničku a Bedříška nejčastěji hladí, hrají si s nimi, přetahují se, mohou je i odměnit pamlsky, které nosím vždy s sebou,“ říká majitelka psů a canisterapeutka Jana Steiningerová.
„Někdo chce jednoho nebo druhého psa do postele, často oba zároveň, což je samozřejmě dovoleno a žádoucí.“
Psa lze také přiložit podél necitlivé nebo nepohyblivé části lidského těla tak, aby byl pacient motivován se k němu dostat a pohladit si ho. Přitom si pacient uvědomuje existenci této části těla a případně s ní je ochoten i cvičit nebo pohybovat podle pokynů fyzioterapeutky.
Jak doplňuje Markéta Chýlková, koordinátorka z Hospicové péče Svaté Zdislavy, o. p. s., během návštěv u určených nemocných je spolu s canisterapeutem, který od psů neodchází, vždy přítomen někdo z odpovědného ošetřovatelského personálu. „Psi jsou komplexně přeočkováni, nechybí ani certifikát canisterapeutického týmu a potřebné zkoušky,“ připomíná Chýlková.
V Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a.s., na oddělení LDN, které disponuje celkem 122 lůžky, je pacientům poskytována vysoká kvalita a široký rozsah péče včetně fyzioterapie a ergoterapie. LDN má kompletní bezbariérové přístupy, moderní koupelny, světlé a pěkně vybavené pokoje. Je zde nový komunikační systém, kdy dorozumívací zařízení mají pacienti i v koupelnách a na toaletách. O zlepšení nálady nemocných se pravidelně stará 13 dobrovolníků. Mezi nimi také harmonikář Ota Vejskal, který dokáže navodit výbornou atmosféru a většinu pacientů do zpěvu a zapojit. Nezřídka zde zahrají a zazpívají žáci ZUŠ Česká Lípa nebo i jiných škol. S pacienty pravidelně probíhají „tvůrčí dílny“ v 9. patře. Hospitalizovaní si zde krátí čas v době své léčby. Procvičují ruce i hlavu – a tak malují, šijí, vyšívají, háčkují atd. Samozřejmostí se již stala nabídka duchovní péče přímo v nemocnici.
Součástí LDN jsou i dva tzv. rodinné pokoje pro paliativní péči. Jedná se o pokoj s hospicovým lůžkem, ve kterém pacient může trávit poslední chvíle života společně se svým rodinným příslušníkem, v soukromí a v klidu. První pokoj je klientům k dispozici od podzimu 2010 a využíván je téměř na 100 procent. Druhý pak od počátku letošního roku a nemocnice ho vybudovala a zařídila ve spolupráci s Městem Česká Lípa, Hospicovou péčí Svaté Zdislavy, o.p.s. a Libereckým krajem ve 4. patře budovy nemocnice. Další aktivitou na rodinných pokojích bude bazální stimulace, která již probíhá delší dobu na LDN.