Gynekologicko-porodnické oddělení v České Lípě je jedním z nejlepších v zemi, pokud jde o odběry pupečníkové krve. Jak pro Banku pupečníkové krve ČR, tak nově i pro soukromé banky.
Porodníci „vítězí“ jak v celkovém počtu odběrů, tak i z hlediska kvality odebraných vzorků pupečníkové krve. Podstatná je infekční nekontaminovanost vzorku, důležité je množství odebrané pupečníkové krve a její buněčnost, to znamená kolik jaderných buněk odebraný vzorek obsahuje.
„Na oddělení provádíme odběry pupečníkové krve již devátým rokem. Umožňujeme jak bezplatný odběr pupečníkové krve do veřejného registru Banky pupečníkové krve České republiky, tak odběry hrazené do soukromých registrů a s využitím pro vlastní potřebu,“ potvrdil primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s. MUDr. Radek Havlas. Jak vysvětlil, počet odběrů celostátně nepřevyšuje 1% porodů. Na zdejší porodnici však dlouhodobě dosahuje 15-20% porodů. Letos, v souvislosti se zavedením nové legislativy, dosáhne až na 10% porodů. „Naši porodníci a porodní asistentky jsou nejen u zrodu rozhodnutí rodičů o odběru placentární krve, kdy poskytují komplexní informační servis, ale též po ukončení druhé doby porodní vlastní odběr pupečníkové krve realizují,“ řekl primář Havlas.
Cílem léčebného použití krvetvorných kmenových buněk je obnova tvorby krve po selhání činnosti kostní dřeně. Kostní dřeň může selhat částečně i úplně, nebo se v ní tvoří defektní krvinky. Pupečníková krev je eticky čistým zdrojem kmenových buněk, na rozdíl od kmenových buněk z embryí a v budoucnosti očekáváme její využití i v regenerativní medicíně. Kmenové buňky je možné získat i v dospělosti z tkání, jako je kostní dřeň nebo tuková tkáň. Výhoda pupečníkové krve spočívá hlavně v tom, že je k dispozici bez potřeby provést další odběr u pacienta.
„Pupečníková krev pro banku pupečníkové krve se bezbolestně odebírá do speciálního vaku bezprostředně po narození miminka, když je přestřižen pupečník, zdůrazňuji, že odběr nebolí a maminku nijak nezatěžuje. Trvá jen několik minut, odběr provádí lékař-porodník ve spolupráci s porodní asistentkou,“ vysvětluje Lenka Horová, staniční sestra porodnice v České Lípě.
Porodnický personál se snaží informovat budoucí maminky o možnosti darování pupečníkové krve již během těhotenství. Rodička se sama rozhodne zda pupečníkovou krev nechá zlikvidovat jako biologický odpad, nebo ji anonymně daruje či si ji nechá odborně uskladnit pro vlastní potřebu.
„Těhotné nejprve informujeme při sepisování porodopisu a na předporodních kurzech. Poté oslovíme každou konkrétní maminku při samotném porodu, abychom zvýšili množství vzorků pupečníkové krve, a tak i pravděpodobnost rozšíření registru dárců krvetvorných buněk,“ sděluje Horová.
Transplantace kmenových buněk může být použita k náhradě krvetvorných buněk pacienta, které jsou vrozeně abnormální nebo byly poškozeny nemocí a léčbou. Též lze kmenové buňky použít k léčbě metabolických onemocnění. K současným zhruba padesáti diagnózám, z nichž některé se vyskytují v populaci velice sporadicky, je velmi pravděpodobné, že v budoucnu bude možné použít tento materiál k léčbě tak častých onemocnění, jako jsou trauma míchy, infarkt myokardu, diabetes mellitus, Alzheimerova nemoc a další. Tyto optimistické předpoklady se opírají o dalekosáhlé vědecké výzkumy.
U zdravých lidí se krevní elementy tvoří v kostní dřeni dozráváním a přeměnou z tzv. krvetvorných kmenových buněk. U dětí i dospělých je jediným sídlem krvetvorby kostní dřeň. Jinak je tomu ale u dítěte během nitroděložního vývoje. V tomto období se krevní elementy tvoří i v játrech, slezině a v kostní dřeni i takových kostí, ve kterých už v dospělosti krvetvorbu nenajdeme. V období před porodem se krvetvorné kmenové buňky „stěhují“ z jater a sleziny do kostí cestou krevního oběhu, jehož součástí jsou i cévy v pupeční šňůře. To je hlavní důvod, proč je pupečníková krev bohatým zdrojem krvetvorných kmenových buněk. Bezprostředně po porodu přítomnost krvetvorných kmenových buněk v krvi začne prudce klesat.
Možnosti odběru pupečníkové krve využívají rodičky po celém světě. V současnosti existuje 44 bank pupečníkové krve v celkem 26 zemích světa. Banka pupečníkové krve ČR získává hotové štěpy tj. zpracovanou pupečníkovou krev, která je připravena k uchování zamrazením, ze třech zpracovatelských center v zemi – v Praze, Brně a Hradci Králové.