Českolipská nemocnice se snaží již delší dobu zprostředkovávat pro pacienty, kteří projevili zájem o uspokojení svých duchovních potřeb v průběhu hospitalizace, návštěvu duchovního. Právě teď přichází na řadu i pravidelné bohoslužby.
Pomoc nemocničních kaplanů se týká i lidí, kteří se nehlásí k žádnému náboženství. Nemocnice nyní pro působení duchovních vytvořila lepší zázemí. Zřídila Prostor ticha aneb nemocniční kapli. První ekumenická bohoslužba zde proběhla 12. října 2012.
„Člověk není jen součtem diagnóz, ale má také duši, uzdravování je zápasem,“ řekl na první mši Viliam Matějka, duchovní z Církve římskokatolické. Jak dodal, kaplanská služba chce přispět k tomu, aby pacient, nebo jeho blízký mohl nabrat nové naděje. Během pobytu v nemocnici se lidem naskýtá prostor pro mnoho otázek, na které nelze vždycky najít rychlé a jednoduché odpovědi. Otázky se týkají nejen nemoci, ale i mezilidských vztahů, svědomí, životních hodnot.
„Duchovní zde svoji službu a péči nenabízejí pouze pacientům, ačkoliv ti stojí v centru jejich pozornosti, ale také blízkým osobám pacientů a těm, kteří o ně v nemocnici pečují. O spirituální péči může požádat pacient sám nebo v zastoupení jeho příbuzní a známí, případně ošetřující personál,“ uvedla Lenka Caklová, hlavní sestra NsP Česká Lípa. „Návštěvy kaplanů jsou nejčastější hlavně na odděleních jako interna, chirurgie a LDN,“ dodala.
Nemocniční kaple je umístěna v budově polikliniky, v 5. patře. Veřejnosti je otevřena každý pátek od 12:00 do 15:00 hodin. Zde se pak od 14:00 hod. konají bohoslužby. Nemocniční kapli mohou využít pacienti, jejich blízcí, ale i personál po těžkých službách.
Prostor ticha v NsP je nedílnou součástí duchovní péče v nemocnici, jde o prostor pro vnitřní ztišení, meditaci, motlitbu, dále pak pro pobožnosti, společné modlitby či bohoslužby, slouží k načerpání další síly potřebné pro zvládání náročných životních situací. Personál nemocnice je veden k tomu, že spirituální (duchovní) služba neznamená jen klasické církevní obřady, ale že jde o nabídku, jak pacientům pomoci k lepší duševní kondici, což bezpochyby ovlivňuje proces jejich léčby, uzdravování. Řada pacientů nalézá u duchovního pochopení pro i ty nejobyčejnější starosti. Nalézá čas na popovídání.
Co je klinická pastorační péče? Pastorační péčí o nemocné a trpící v širším slova smyslu rozumíme takové jednání s člověkem, ve kterém ho respektujeme v jeho jedinečnosti, přistupujeme k němu z pozice věřících křesťanů, doprovázíme ho v jeho nemoci, utrpení či umírání a pomáháme mu k lidsky důstojnému zvládnutí jeho životní situace, včetně smrti, a to na jemu dostupné úrovni víry. Pastorační péče je péče o existenciální, duchovní a náboženské potřeby nemocných i těch, kdo se o ně starají. Cílem je uspokojit duchovních potřeby člověka a přiblížit se k obecně uznávanému bio-psycho-sociálně- spirituálnímu modelu člověka.
Kdo je nemocniční kaplan? Je kvalifikovaný duchovní (Pověření vlastní církví, ukončené magisterské teologické vzdělání, minimálně tři roky působení v obecné pastorační péči). Je ve smluvním vztahu s nemocnicí a je členem zdravotnického týmu. Poskytuje doprovázení v duchovní oblasti všem potřebným bez rozdílu jejich vyznání či světového názoru. Při poskytování pastorační péče je vázán mlčenlivostí a etickým kodexem nemocničních duchovních. Nemocniční kaplani jsou vázáni mlčenlivostí duchovních i pracovníka ve zdravotnictví, a proto třetím osobám sdělují jen to, na čem se s pacientem dohodnou. Tato jejich vázanost mlčenlivostí umožňuje zdravotnickému personálu rozvíjet s nimi týmovou spolupráci. K ní patří také možnost nemocničních kaplanů vstupovat na jednotlivá oddělení, případně mít možnost hovořit tam s pacientem v soukromí.
O pastorační službu lze požádat v akutních případech kdykoliv a to na níže
uvedených tel. číslech:
Mgr. Tomáš Mencl, duchovní z Církve českobratrské evangelické
Pátek 9:00 - 11:00 hod., tel.č. 774 042 052
Mgr. Eliška Raymanová, duchovní z Církve československé husitské
Pátek 8:00 - 10:00 hod., tel.č. 603 515 213
Viliam Matějka, duchovní z Církve římskokatolické
Středa v dopoledních hodinách tel.č. 602 107 680