Českolipská nemocnice zdárně dokončila modernizaci svého iktového centra, které pečuje o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Nové vybavení získala díky podpoře ze Strukturálních fondů Evropské unie.
Tím se jí i podařilo dosáhnout vytčeného cíle projektu „Dodávka a instalace přístrojového vybavení iktového centra“, to znamená postarat se o velmi kvalitní vybavenost iktové jednotky v České Lípě na předepsané evropské úrovni, kterou definuje Věstník Ministerstva zdravotnictví České republiky a tedy zlepšit kvalitu a dostupnost péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou.
Zásadním mezníkem projektu modernizace byl nákup nového počítačového tomografu (CT) značky Toshiba. Nový CT přístroj zrychluje a zkvalitňuje zobrazovací proces, nejvýrazněji u cévních vyšetření, snižuje „rtg“ zátěž pacientů. Přináší rychlé a kvalitní vyšetření mozkových příhod, které zásadně ovlivní další časnou léčbu pacienta. Ta je pro výsledek léčby rozhodující.
Po instalaci nového CT a jeho uvedení do provozu byly v rámci uvedeného projektu ještě realizovány další důležité dodávky moderního vybavení. Zejména přístroje pro řízenou mírnou hypotermii, dále defibrilátoru s monitorem a externí stimulací, přístroje pro trénink pohybu paretických končetin a vířivky pro rehabilitaci horních a dolních končetin. Poslední dva jmenované přístroje slouží na oddělení léčebné rehabilitace. Všechny ostatní na iktovém centru oddělení neurologie.
Českolipská nemocnice již v první etapě zařizování iktového centra nakoupila resuscitační a transportní lůžka a lůžka pro intenzivní péči, a to včetně aktivních antidekubitních matrací. Dále pořídila injekční dávkovače a infuzní pumpy, ventilátory pro umělou plicní ventilaci, monitorovací systém, který umožňuje sledování vitálních funkcí s EEG modulem. Nemocnici nyní nechybí ani centrální stanice pro monitor a transportní monitor vitálních funkcí. Výčet pořizovaných položek doplňuje transkraniální ultrazvuk a ultrazvukový přístroj pro vaskulární vyšetření s kontrastní látkou, dále odsávačky a přístroj pro minimálně invazivní monitorování hemodynamiky.
Hlavním zdrojem financování projektu jsou Strukturální fondy EU, Prioritní osa 3 /Zvýšení kvality a dostupnosti veřejných služeb, Oblast intervence 3.2. Služby v oblasti veřejného zdraví/. Celkové výdaje projektu jsou stanoveny na 24 544 316 Kč vč. DPH. Dotace z rozpočtu Evropského fondu pro regionální rozvoj představuje 85 % této částky, celkem 20 862 668,60 Kč vč. DPH. Spoluúčast Libereckého kraje je 3,7 mil. Kč.
Českolipská nemocnice věnuje programu léčby a prevence mozkových příhod velkou pozornost a iktový program již se statutem IC zajišťuje. Kromě personálního a technického vybavení disponuje funkční neurologickou JIP, odpovídajícím pracovištěm akutní rehabilitace či návazností na CT a další odborná pracoviště.