Letošní třetí ročník celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který pravidelně hodnotí podmínky pro podnikání v regionech České republiky, přinesl výsledky za Liberecký kraj. Z deseti hodnocených měst dopadla nejhůře Česká Lípa.
Nejpříznivějším místem pro podnikání se v konkurenci deseti hodnocených měst v tomto regionu stal Turnov, který si oproti předešlému roku polepšil o dvě místa. Z loňské páté pozice dosáhl na stříbrnou příčku Jablonec nad Nisou. Loňský vítěz, město Tanvald, skončil třetí.
Vítězné město Turnov v letošním ročníku srovnávacího výzkumu vykázalo nejlepší výsledky v oblastech pracovního trhu, přístupu veřejné správy a průzkumu mezi místními podnikateli. V porovnání s ostatními městy je zde skoro o 30 procent nižší nezaměstnanost, která vzrostla meziročně nejnižším tempem. Místní radnice disponuje nejvyšším podílem kapitálových investic a místní podnikatelé jsou v rámci kraje nejspokojenější.
„Našimi přednostmi je výborná dopravní dostupnost, oborová rozmanitost místních firem a naše lokace v srdci Českého ráje nás předurčuje k rozvoji turismu. Avšak naší největší devízou je šikovnost místních lidí,“ řekl po vyhlášení místostarosta Turnova Jaromír Pekař.
O tři místa si oproti loňsku polepšil Jablonec nad Nisou a obsadil tak druhé místo. Jablonec nejvíce zabodoval v oblasti podnikatelského prostředí a taktéž v přístupu veřejné správy. Toto město se může pochlubit druhou nejlépe ekologicky vyváženou krajinou. V porovnání s krajskými údaji je zde nezaměstnanost o více než pětinu nižší, o třetinu méně je dlouhodobě nezaměstnaných. I přes vysokou cenu pozemků patří místní podnikatelé k nejspokojenějším s lokalitou podnikání. Loňský vítěz, město Tanvald, se letos musí spokojit s bronzovou příčkou. Mezi oblasti s nejlepšími výsledky patřily cenové podmínky a kvalita lokality. Počet ekonomických subjektů zde převyšuje skoro o polovinu krajské hodnoty, v Tanvaldu je mezi podnikateli i nejvyšší podíl cizinců, a to skoro dvojnásobný. Z pohledu ekologické vyváženosti krajiny je právě Tanvald tím pravým místem. Místní podnikatelé jsou zde rovněž druzí nejspokojenější s prací své radnice.
Regionální podnikatelská klání pečlivě sleduje i společnost Eurovia CS, která je letitým partnerem projektu Město pro byznys. „EUROVIA CS působí ve všech regionech České republiky, Liberecký tedy není výjimkou. Dění v krajích nás přirozeně zajímá a záleží nám na dalším rozvoji jednotlivých lokalit v podnikatelské oblasti. To je důvod, proč již třetím rokem podporujeme projekt Město pro byznys,“ sdělil Pavel Jiroušek, ředitel závodu Liberec EUROVIA CS, a.s.
Cílem celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, je každoročně nalézt místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Dle padesáti kritérií, která jsou rozděleny do šesti základních oblastí – podnikatelské prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli – je hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů.
Celorepublikové pořadí 205 českých a moravských měst bude vyhlášeno v září. V loňském roce se celkovým vítězem stalo město Klatovy.
Z přiložené tabulky vyplývá, že nejhůře je Česká Lípa hodnocena v kategorii Přístup veřejné zprávy a Pracovní trh.
V České Lípě je ve srovnání s dalšími sledovanými městy o 15 % méně podnikatelů, avšak dynamika růstu počtu ekonomických subjektů převyšuje krajský průměr o více než polovinu. Bytová výstavba je zde na 40 % průměru ostatních měst a na jednoho učitele na základních školách připadá o desetinu více žáků. V rámci srovnání okresů je zde nejvyšší kriminalita, ta však meziročně výrazně poklesla, a to skoro o desetinu. Jsou zde taktéž nejnižší naměřené emise. Mezi nezaměstnanými je téměř o desetinu méně mladých lidí ve věku do 24 let a na jedno pracovní místo se zde hlásí jen třetina uchazečů. Místní podnikatelé jsou jedni z nejspokojenějších s podmínkami pracovního trhu.