O všem, co vás zajímalo o likvidaci odpadu, jste se mohli dočíst v seriálu Městských novin. První článek o bioodpadu vyšel v únoru. Dnes vám přinášíme poslední, pátý díl, tentokrát o černých skládkách. Seriál jsme připravili s firmou Marius Pedersen a regionálním zpravodajským serverem i-noviny.cz.
Součástí i tohoto posledního je čtenářská soutěž o věcné ceny. Ty získají tři vylosovaní výherci, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku. Hlavní výhrou každého kola je softshellová bunda.
Koupit si nový byt a vybavovat ho novým nábytkem je samozřejmě radost pro každého z nás. Při činnosti plné nadšení z nové zářivé budoucnosti však vyvstává problém – co se starým nábytkem? Někteří ho odvezou do vetešnictví, do sběrného dvora, jiní darují. Někteří lidé ale v noci číhají, až budou všichni spát, a nepotřebný nábytek hodí ke kontejnerům před dům. Anebo zajedou do lesa a nechají ho tam, mezi stromy vonícími jehličím. Stejně jako stará kola, lednice, oblečení a další věci z domácností. Vznikají tak černé skládky.
Samostatnou kapitolou ve vzniku nepovolených skládek jsou pak lidé bez domova. Ti na místech, kde v přírodě přebývají, shromažďují různé předměty, které buď dále využívají pro potřeby vybavení svého „náhradního bytu“, nebo částečně demontují na díly vhodné pro odvoz do výkupny surovin. Nepotřebné zbytky pak zůstávají na místě a tvoří základ nové černé skládky.
Tyto skládky nahlašují pracovníkům oddělení technické správy města obvykle městští strážníci nebo obyvatelé České Lípy. Po nahlášení pracovníci města vyzvou zaměstnance firmy Marius Pedersen, se kterou má město uzavřenou smlouvu, aby pohozené věci odvezli a zlikvidovali. Ty pak končí na oficiálně schválené skládce nebo ve spalovně. Každoročně město za likvidaci černých skládek zaplatí více než 100 tisíc korun.
Odložit nepotřebné věci mohou lidé až na malé výjimky zcela zdarma ve Sběrném dvoře v ulici 5. května. Pokud nemají věci jak do dvora dopravit, mohou si objednat za poplatek 100 korun svoz. Je tedy zarážející a nepochopitelné proč někteří lidé místo těchto služeb raději věci odloží před dům nebo v lese. Tím samozřejmě především porušují zákon, poškozují přírodu, ale i zbytečně vynakládají vlastní prostředky na dopravu do vzdálených míst.
Původci černé skládky hrozí na základě zákona o přestupcích č. 200/1990 Sb. pokuta až do výše 30 tisíc korun za přestupek proti pořádku. Pokud má černou skládku na svědomí právnická osoba nebo fyzická podnikající osoba, je finanční postih mnohonásobně vyšší, protože se řídí zákonem o odpadech a zákonem o obcích. Problém však je, že vypátrat pachatele, který černou skládku prokazatelně založil, je velice obtížné.
Chtěli bychom při této příležitosti občany města vyzvat, aby při likvidaci nepotřebných předmětů maximálně využívali Sběrný dvůr a neodkládali je tam, odkud se následně musí pracně a za veřejné peníze likvidovat.
Zapamatujte si, že…
Na telefonním čísle 602 180 400 si občané České Lípy mohou každý pracovní den sjednat dotovaný svoz objemného odpadu za symbolickou částku 100 Kč.
Zajímavé číslo: 100 000
Tolik prostředků vynaloží každoročně město na likvidaci černých skládek.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA ČÍSLO 5
Jak vysokou pokutu může dostat člověk, který založí černou skládku?
Odpověď na soutěžní otázku můžete až do do 17. června 2013 zaslat na e-mail: brozova@mucl.cz. Do předmětu nezapomeňte napsat heslo: ODPADY I-NOVINY.CZ a do e-mailu svoje jméno, příjmení, adresu a telefonní kontakt. Jména tří vylosovaných zveřejníme v červencových Městských novinách, na webu www.mncl.cz a na serveru i-noviny.cz
Vylosovaní výherci, kteří správně odpověděli na soutěžní otázku č. 4, že nejbližším likvidačním střediskem vyřazených elektrospotřebičů v regionu je PRAKTIK systém s. r. o. Stráž pod Ralskem:
1. Marek Šedivý
2. Ivana Bárová
3. Iva Vokurková
Své výhry si mohou vyzvednout v Městském informačním centru Česká Lípa (přízemí čp. 2, náměstí T. G. M.) v termínu od 10. do 14. června 2013.