V roce 2012 se poprvé i v České Lípě, jako v mnoha dalších městech nejen v České republice, bude slavit Světový den pro fairtrade. I českolipané tak mohou přijít 12. května férově posnídat do městského parku.
“Férová snídaně ve vašem městě” je happeningem na podporu fair trade a odpovědného spotřebitelství, který se již tradičně koná ve větších i menších městech nejen v Evropě, ale i např. v Austrálii, Ghaně, Libanonu a dalších přibližně 70 zemích světa. Tento rok se jen v České republice bude férově snídat ve více než 50 městech.
Počátky historie fair trade (česky spravedlivý obchod) sahají až do poválečného období, kdy se zejména v USA a Evropě začaly formovat první organizace věnující se dovozu a prodeji výrobků lidí z rozvojových zemí ve snaze zlepšit tak jejich životní podmínky. Vzestup takových rozvojových iniciativ nastal v 60. - 70. letech 20. století, kdy i OSN přehodnotila svůj dosavadní postoj k rozvojové pomoci a začal razit heslo “Trade not aid” (Obchod namísto pomoci) a upřednostnila tak trvalejší tržní řešení před jednorázovým přísunem pomoci. V Evropě tak začaly vznikat první “worldshopy” nabízející především zboží dovezené přímo od drobných výrobců v rozvojových zemích.
Dalším důležitým momentem v historii spravedlivého obchodu je prudký pokles cen komodit na burzách, který nastal v 80. letech. Kvůli němu se mnoho drobných pěstitelů ocitlo v zoufalé situaci. Možné řešení pak přinesli mexičtí pěstitelé kávy, kteří oslovili nizozemskou nevládní organizaci Solidaridad s prosbou o pomoc při prodeji jejich kávy. Tato prosba vyústila ve vytvoření prvního a do té doby ojedinělého speciálního označování výrobků vyrobených za spravedlivých podmínek logem Fair trade. Výrazný úspěch takto označených výrobků nakonec roku 1989 vedl k sjednocení konceptu férového obchodu pod křídla mezinárodním organizace IFTA (International Fair Trade Organisation, dnes WFTO - World Fair Trade Organisation). V České republice se fairtradové výrobky objevily poprvé v první polovině 90. let.
Fair trade není charita, nýbrž způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z rozvojových zemí PŘÍLEŽITOST UŽIVIT SE VLASTNÍ PRACÍ ZA DŮSTOJNÝCH PODMÍNEK. Ve Fair trade platí absolutní zákaz dětské práce, zaměstnanci mají garantovaný nárok na důstojné a bezpečné pracovní podmínky a mzdu, která skutečně pokryje jejich životní náklady. Navíc část peněz z každého férového výrobku je investována do rozvoje místních komunit - tedy např. na stavbu infrastruktury, škol či nemocnic.
Podstata Férové snídaně je jednoduchá: V parku či na jiném veřejném prostranství se sejde skupina přátel, sousedů, známých i neznámých, aby společně posnídala fairtradové, bio a lokální potraviny a dala tak najevo svou podporu spravedlivějšímu obchodu. Spojuje lidi, kterým není jedno, za jakých podmínek je vyráběno zboží, které kupují. Férová snídaně však není jen akcí pro “zapálené nadšence”, ale pro každého, kdo chce strávit sobotní ráno ve skupině svých přátel, vyjádřit svou solidaritu s rozvojovým světem způsobem, který tamním lidem může opravdu pomoci, kdo chce jednou zkusit “uvařit jinak” a nebo se dozvědět více o tom, jak i on může “změnit svět” :o).
Férové snídaná v České republice zajišťuje společnost NaZemi. Férová snídaně v České Lípě se uskuteční 12. května od 9.30 v centrální části městského parku. V případě nepřízně počasí se bude snídat v altánku tamtéž.