„23. listopadu tohoto roku si připomeneme nedožité 85. narozeniny akademického malíře pana Rudolfa Novotného. V souvislosti s tímto výročím byla městu doručena nominace na udělení titulu čestného občana České Lípy od bývalého novináře Zdeňka Stehlíka, kterou potvrdil nejen Vlastivědný spolek Českolipska, ale také Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě,“ popsala starostka města Česká Lípa Hana Moudrá. „Jsem opravdu velice ráda, že i zastupitelé našeho města tento návrh podpořili, protože pan Rudolf Novotný si titul čestného občana bezesporu zaslouží,“ komentuje dále starostka Hana Moudrá. Již v roce 2003 byla panu Novotnému za práci ve prospěch občanů města v oblasti kultury udělena cena Poděkování starosty. „Více než půl století plodné umělecké práce a odkaz pro další generace obyvatel našeho města je pádným důvodem k tomu, aby si Česká Lípa takové své osobnosti, jakou byl pan Rudolf Novotný, vážila, připomínala ji a její záslužnou životní činnost, byť již in memoriam, ocenila i udělením ceny nejvyšší – titulem čestného občana města,“ dodává starostka Hana Moudrá.
Titul čestného občanství bude předán rodině pana Rudolfa Novotného, a to při příležitosti slavnostního zahájení výstavy věnované jeho „půlkulatému“ nedožitému jubileu 85 let, jejíž vernisáž proběhne u příležitosti státního svátku dne 28. října 2009 ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Výstava bude sestávat nejen z jeho výtvarných prací, ale i z dokumentů a fotografií hovořících o jeho spojitosti s naším městem. Rodině pana Novotného bude při této příležitosti předána spolu s pamětním listem také umělecká plaketa, jež je dílem akademického sochaře pana Zdeňka Kolářského z Kostelce nad Orlicí.
Zastupitelstvo města Česká Lípa poprvé využilo pravomoci udělení čestného občanství v roce 1998 k udělení titulu panu Zdeňku Pokornému, starostovi města v období let 1990 – 1997. Čestné občanství mu bylo uděleno zejména za zvelebení historického jádra našeho města. Další dvě čestná občanství byla udělena v roce 2000 manželům Vojtíškovým za celoživotní odbornou práci v oblasti regionální historie a za podíl na vytvoření bohatého muzejního a archivního fondu vysoké odborné kvality. V roce 2006 pak byl za svou dlouholetou odbornou činnost v oblasti moderní regionální historie, za činnost vlastivědnou, publikační, přednáškovou a za obětavou činnost osvětovou oceněn Mgr. Ladislav Smejkal. V roce 2008 byly uděleny dva tituly čestného občanství – v květnu panu Doc. PhDr. Jiřímu Vomáčkovi, CSc., in memoriam, za jeho celoživotní pedagogickou práci, a v říjnu panu Jaroslavu Panáčkovi in memoriam, za jeho celoživotní pedagogickou, historickou, literární a sportovní činnost.
Kateřina Amrichová
Tisk. mluvčí MěÚ Česká Lípa
Pan Rudolf Novotný se narodil v Hradci Králové, jehož architektura a obrazy v městské galerii jej ovlivnily natolik, že se po skončení druhé světové války jako vyučený elektrotechnik přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze. Stal se žákem profesora Otakara Nejedlého, díky němuž se seznámil s Českolipskem a následně se v České Lípě natrvalo usadil. Než se začal profesionálně věnovat povolání akademického malíře, vystřídal několik zaměstnání, přičemž současně vedl malířské kroužky amatérů ve Vagónce. Ve Svazu českých výtvarných umělců byl registrován od roku 1952, posléze vystavoval své práce na desítkách samostatných výstav i v kolektivních expozicích. Nejprve tvořil v malém ateliéru v ul. Starý újezd a získáním domu čp. 166 na českolipském náměstí T.G.Masaryka našel byt nejen pro svou rodinu, ale také prostorný ateliér a grafickou dílnu, a to včetně výstavní síně a malé galerie s možností přímého kontaktu s návštěvníky.
Jeho díla jsou zastoupena ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, jehož byl pan Novotný kmenovým autorem, v Severočeské galerii v Litoměřicích, v Pamětní síni odboje jugoslávské mládeže v Omiši a samozřejmě v soukromých sbírkách milovníků jeho obrazů a grafik. S jeho prací se ale můžeme setkat např. i v architektuře (např. ozdobná mříž na městském úřadě v České Lípě, výtvarná výzdoba českolipské nemocnice, interiér kina v Novém Boru atd.).
Rudolf Novotný byl, stejně jako v druhé polovině 19. století Eduard Steffen a v první polovině 20. století Wilhelm Reichert, malířem, kreslířem a grafikem České Lípy v druhé polovině 20. století. Jeho kresby doprovodily první poválečné česky psané publikace o České Lípě a okolí. Svými grafikami, které nepochybně zdobí i spoustu českolipských domácností, se stal natrvalo součástí uměleckého odkazu minulosti našeho města a českolipského regionu. Nejeden z jeho známých a spolupracovníků jej nazývá skromným a tichým poslem dvacátého století.