Čipové karty se staly fenoménem začátku 21. století jako médium aplikované při identifikaci osob nebo jako médium pro drobné bezhotovostní platební transakce za úhradu služeb. V Libereckém kraji vznikl projekt čipové karty v meziměstské a příměstské dopravě a spolu se Středočeským krajem jsou v tomto vůdčími kraji v rámci celé České republiky.
Projekt Krajská karta vychází z myšlenky multifunkční městské karty, projekt byl aplikován ve městě Liberci a úspěšně realizován v letech 2006 – 2007. Na tento projekt úzce navazuje projekt Odbavovací systém Libereckého kraje. Do odbavovacího systému veřejné linkové dopravy (převážně provozované ČSAD Semily, Jablonec nad Nisou, Liberec a Česká Lípa) je aplikován integrovaný tarif IDOL. Projekt má za cíl zatraktivnit veřejnou dopravu před dopravou individuální se všemi ekonomickými a ekologickými aspekty. Oba projekty jsou vzájemně komplementární. Využití karty ve veřejné dopravě umožní masivní emisi karet s nadpoloviční penetrací v regionu a dále centrální kartové centrum. Správu karet z jednoho místa pak umožní využít obrovského potenciálu jednoho kartového systému pro využití ve službách veřejné správy i komerčního sektoru.
Město Česká Lípa má předpoklady se do tohoto projektu zapojit, dopravce ČSAD Semily v rámci provozování MHD bude distribuovat multifunkční čipové karty a zřizuje pro tyto účely zúčtovací centrum, kde se bude provádět dobíjení karet a jejich zpětné zúčtování za využité služby při použití karty. Stejně tak, jako v Liberci, se na tomto projektu Městské a Krajské karty podílela společnost města Liberec Liberecká IS, a.s., bylo vhodné pro zabezpečení realizace tohoto projektu využít společnost města Česká Lípa, Českolipskou informační, spol. s r.o.