Radnice pro zkušební sběr vybrala lokality, kde je nejvíce rodinných domů. Celkem bude ve městě rozmístěno 250 popelnic o obsahu 120 litrů, řekla dnes mluvčí radnice Kateřina Amrichová.
Speciální nádoby jsou určeny hlavně na organický odpad ze zahrádek, jako je tráva, plevel, seno, sláma, listí, piliny, menší větve nebo zbytky ovoce. "V žádném případě do bioodpadu nepatří kuchyňské zbytky potravin, ani exkrementy domácích zvířat," upozornil odpadový hospodář města Lukáš Janků. Také by se podle něj ve speciálních popelnicích neměl objevit papír, sklo či plasty. Svoz odpadu se provádí pravidelně každou středu a zatím je město s výsledky spokojeno. "Podle prvních zjištění občané dodržují sortiment odpadu, který do těchto nádob patří," řekla starostka Hana Moudrá.
Podle ekologů tvoří biologicky rozložitelné odpady zhruba 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, zatím však většinou končí na skládkách či ve spalovnách. "Zelený odpad nepatří na skládky, měl by se vrátit zpátky na zemědělskou půdu ve formě kvalitního kompostu, bez třídění to však nejde," řekl Ivo Kropáček z Hnutí DUHA. Zelený odpad lze podle něj relativně snadno přeměnit na kvalitní hnojivo, většina měst a obcí však občanům neumožňuje bioodpad třídit, a tak končí na skládkách spolu s ostatním odpadem.
Realizace projektu v České Lípě si vyžádá 575.000 korun, z toho 345.000 korun poskytl Liberecký kraj, zbytek uhradí město a svozová firma. Zkušební sběr by měl podle starostky pomoci především zodpovědět městům a obcím řadu otázek, které s likvidací zahradního odpadu souvisejí. "Třeba kolik takového odpadu vyprodukuje rodinný dům za týden, za měsíc, za celou vegetační sezonu nebo kolik se ho ve sledovaném období může vyprodukovat v jedné lokalitě," vysvětlila Moudrá. Vyhodnocení projektu by mělo také ukázat, zda tříděním kleslo množství běžného komunálního odpadu.
Podobně jako Česká Lípa třídí bioodpad například v Teplicích, Přelouči či Pardubicích, zavádějí ho i v Berouně. V Libereckém kraji je ale Česká Lípa zatím jediná. Službu sice nabízejí i některá další města v kraji, ale většinou jen nárazově v jarním a podzimním období. "Inspirovali jsme se v Rakousku a Německu, kde se bioodpad běžně třídí," dodala starostka. Radnice si podle ní od projektu slibuje především snížení objemu komunálního odpadu, a tedy nižší náklady na jeho likvidaci.