Dnes je 04. 04. 2025
svátek má Ivana

Cena česko - německého porozumění pro rodáka z Doks

Archiv

Grafický list a soška, které mu věnovali dva umělci z obou stran hranice, jsou poděkováním za celoživotní příspěvek k porozumění Čechů a Němců.


Uměleckou cenu získali v minulosti novináři, spisovatelé či politici, zástupci církve poprvé právě dnes.


"Jsme toho názoru, že také představitelé církve se velice často zasloužili o porozumění mezi oběma národy," uvedl před předáním ceny předseda Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí František Černý.


Podle něj je cena poděkováním za překonávání předsudků, které v minulosti zbytečně čeřily atmosféru přátelství.


Angelus Waldstein se narodil v roce 1931 v Doksech. Po přesídlení rodiny do Německa maturoval roku 1950 na gymnáziu v Ettalu. V roce 1951 vstoupil do benediktinského řádu a o pět let později se stal knězem. Po studiích filozofie v Mnichově působil jako vychovatel a učitel, v letech 1984 až 1997 též jako ředitel, na Benediktinském gymnáziu v Ettalu. Je členem Ackermannovy společnosti a v letech 1971 až 1991 působil jako její duchovní rádce.


"Jako učitel jsem jezdil s mými žáky z Německa do Prahy a ukazoval jim, že i tady je Evropa," řekl Angelus Waldstein.


Po revoluci vzniklo partnerství mezi gymnázii v České Lípě a v Ettalu, kde Angelus Waldstein působil.


Laureáty umělecké ceny nominují členové unie vždy přeshraničně, Češi tedy navrhují Němce a Němci Čecha. Stejně tak umělecká díla věnují vždy umělci z druhé strany hranice.


Společně s Angelusem Waldsteinem převzal cenu plzeňský biskup František Radkovský.


Poznámka editora: Pana Waldsteina jsem několikrát osobně potkal na české i německé půdě. Za sebe mohu napsat, že je to největší osobnost, s jakou jsem měl  možnost za svůj život hovořit. Moc mě hřálo u srdce, když cenu dostal. Hned by nám na světě bylo lépe, kdyby takových lidí bylo více. Cena je v těch nejlepších česko - německých rukou.