ČTK to dnes řekla Martina Pokorná z turnovské základní organizace. K výzvě se připojili také liberečtí zelení a základní organizace Holenice.
Zelení se v Libereckém kraji stejně jako v celé České republice nedostali do krajského zastupitelstva. V rámci země sice měli největší podporu - 4,94 procenta hlasů, k zisku mandátu to ale nestačilo. Korytář v neděli obvinil ekology z Turnovska, že se strana do zastupitelstva nedostala jejich vinou, když v reakci na vyškrtnutí Hořeního některé organizace vyzvaly voliče, aby svůj hlas dali hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Třeba v Turnově přesto volilo zelené 7,1 procenta voličů.
Pokud vedení krajské organizace neodstoupí, základní organizace podle Pokorné jejich odvolání navrhnou na krajské konferenci strany, která se má uskutečnit v listopadu. Na krajskou konferenci se odvolává také předseda strany. "Konferenci samozřejmě svolám a dám svou funkci k dispozici," řekl Korytář. Pokud bude mít podporu dalších členů, je připraven ale na funkci předsedy znovu kandidovat. "Základní organizace v Turnově, Liberci a Holenicích nereprezentují většinu členů strany v kraji," dodal.
Krajské vedení zelených vytýkalo Hořenímu, že vedl vlastní předvolební kampaň, aniž o tom krajskou radu informoval, proto rada ve čtvrtek rozhodla o jeho vyškrtnutí. Podle Martiny Pokorné si ale Korytář hledá jen výmluvy, protože před čtyřmi lety v krajských volbách a také před dvěma lety ve volbách komunálních postupoval úplně stejně. Rada zelených nechala Hořeního vyškrtnout z kandidátky v pátek před zahájením voleb, aniž o tom informovala základní organizaci, která ho nominovala, a ani postižený neměl možnost se k tomu vyjádřit. To je podle Pokorné v rozporu s usnesením rady.
O vyškrtnutí kandidáta, který má velkou podporu zejména na Turnovsku a v oblasti Českého ráje, se nedozvěděli ani voliči, protože kvůli doručení později než dva dny před zahájením voleb nebylo vyvěšeno ve volebních místnostech. Pouze volební komise při sčítání přednostních hlasů s jeho jménem nepočítaly.