Výstava je česko-německá, od nás poputuje do Liberce a pak zřejmě do saské Žitavy a Zhořelce," řekla její kurátorka Marta Knauerová.
Výstava podle ní vznikla zvláštním způsobem. Knauerová, která vyučuje děti ekologii na Bredovském zámečku u Lemberka, hledala způsob, jak naučit školáky rozeznávat rostliny, jejich názvy a vlastnosti.
"Pátrala jsem přes rok ve starých herbářích po lidových názvech bylin, pověstech a pranostikách, které se k nim vztahují, a tyto poznatky jsem shromáždila," řekla.
Výstava má tři části: výtvarnou, fotografickou a textovou. Obrazy bylin s výjevy z pověstí jsou od akademického malíře Attily Vöröse, fotografie od Vladimíra Štěpánského, texty sestavila Knauerová. Například kopřivě se dříve říkalo čertova pila, podle čerta, který se včas nevrátil do pekla a musel tam pak za trest řezat dřevo pilou z kopřivy. Mateřídoušku zase představuje výstava jako postýlku andělů, kteří do ní uléhají, když se unaví sběrem vůní. Expozice upozorňuje i na chráněné rostliny, třeba na vachtu trojlistou, z níž se dříve vařil čaj a která se dnes nesmí trhat.
Čarovné byliny jsou v České Lípě k vidění do 27. listopadu.