„Tento malíř je jednou z nejvýraznějších osobností současné české výtvarné scény. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice i výtvarným realizacím v architektuře. Zúčastnil se několika desítek kolektivních výstav u nás i v zahraničí,“ dodal Typlt.
Ve foyer novoborského kina jsou k vidění jeho ilustrace k poslední Márquezově knize Podzim patriarchy, zajímavé kresby, ale i krajiny, které vytvořil při svém pobytu v Brazílii, kde se zúčastnil společně s dalšími českými výtvarníky měsíčního sympozia České umění pro brazilské Lidice. Tam si také našel zálibu v malování krajin, které jsou, jak sám říká, obydlené lidmi. Po Brazílii začíná používat ještě zářivější barvy, než tomu bylo dosud. „Jsou tu také některé unikátní věci, které nebyly nikde vystavené. Jako první kresby k Márquezově knize Sto roků samoty, které maloval ještě na vojně,“ poznamenal Typlt.
Emoce, agresivní barvy, silné deformace postav, které vidíme jakoby „rybím okem“, to jsou typické prvky pro jeho dílo. Osudovým se Borisi Jirků stalo setkání s tvorbou latinskoamerického autora, nositele Nobelovy ceny – Gabriela Garcíi Márqueze. Knihy tohoto spisovatele zasáhly Borise Jirků tak hluboko, že jeho ilustrace vznikaly naprosto spontánně. Teprve mnohem později následovala objednávka nakladatelství Odeon, která zhodnotila roky intenzivní práce. Za ilustrace k Márquezově knize Kronika ohlášené smrti a později za ilustrace ke knize Michaila Bulgakova Mistr a Markétka získal ocenění Nejkrásnější kniha roku a světovou cenu Salvádora Dalího za malbu. Boris Jirků dosud ilustroval více než 100 knih. Výstava potrvá v novoborském kině do konce března a je otevřena vždy před každým představením. V případě zájmu je možné domluvit prohlídku v jiný čas telefonicky.