Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Boj proti kuřákům v Lípě zahájí nemocnice

Archiv

Oporu našel v zákonu číslo 37 z roku 1989, který kouření v nemocnicích zakazuje. V nemocnici pracuje přes 900 lidí a vedení odhaduje, že kouří nejméně třetina z nich.


"V únoru a dubnu jim zákaz kouření ještě dvakrát důrazně připomeneme. Pokud je od 1. července ale s cigaretou přistihneme kdekoliv v nemocnici, přijdou o peníze," upozornil Vacek.


Výši a způsob sankcí pro zaměstnance kouřící v pracovní době probere vedení nemocnice s právníky. Podle Vacka jsou v nemocnicích ve vyspělých zemích tresty pro kouřící personál běžné. Například v USA Vacek zjistil, že zdravotníkům, zahlédnutým se zapálenou cigaretou hrozí pokuta 50 dolarů (asi 1200 Kč).


"Nikdo si tam ovšem v nemocnici kouřit nedovolí," prohlásil Vacek.


"Nemělo by se tady kouřit vůbec," souhlasí se záměrem vedení pracovník ostrahy.


"Já sám jsem přestal, ale když k někomu vejdu do kanceláře, je tam občas nakouřeno tak, že jsem dýmem cítit celý den," dodal.


Ženě pracující v nemocnici na místě pomocného personálu by zákaz kouření také vůbec nevadil.


"Stejně na to nemám čas," řekla.


Kuřákům nyní slouží prosklená kuřárna v přízemí nemocnice, kam smějí chodit pacienti a návštěvy. V době přestávek kuřárnu využívá zatím také personál.


"Od poloviny roku chceme kouření mezi personálem úplně vymýtit. Zaměstnanci několik týdnů trápení s abstinenčními příznaky jistě přežijí a některým možná prodloužíme o několik let životy. Sám jsem dříve kouřil a vím, o čem mluvím," uvedl Vacek.


Vedení nemocnice si již loni na jaře poradila  s problémy s kuřáky v prostoru kolem hlavních vstupních dveří do budovy.


"Pacienti i návštěvy tam museli procházet hustým dýmem a šlapali po odhozených nedopalcích. Umístili jsme tam cedulky se zákazem kouření a směrovky ke kuřárně. Na kuřáky začala dohlížet také ostraha," konstatoval mluvčí nemocnice Petr Pokorný.


V nemocnici se bohužel bez cigarety neobejdou ani mnozí pacienti. Někteří přitom nedokážou dojít na kuřárnu. Kouří na balkonech a nedopalky často odhazují na trávníky, chodníky nebo dokonce na střechu jedné nižší budovy.


"Pravděpodobně pro ně raději vyhradíme nějaká místa, kde se ostatním lidem většinou neznelíbí," prohlásil Vacek.