Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Bělá pod Bezdězem

Archiv

Začněme třeba na zámku. Původně gotická tvrz doznala největších změn v sedmnáctém století, kdy byla přestavěna na barokní zámek. V něm byla v průběhu devatenáctého století lesnická škola, kde učil syn Jana Evangelisty Purkyně Emanuel. V současnosti slouží komplex z velké části k obývání, o čemž svědčí nejen plné parkoviště, ale i poměrně velký šrumec a sušící se prádlo na ochozech. Část zámku slouží jako muzeum, ale to je v tuto dobu uzavřené.




Purkyně je pohřben na hřbitově u farního kostela Povýšení sv. kříže, který objevíme, když přejdeme silnici a uličkou s nádhernou kamennou dlažbou se vydáme mezi domky. Přímo u kostela je hrobka  rodiny Tieftrunků, z níž pocházel významný inženýr Josef Tieftrunk. Ten tragicky zahynul na drezíně při stavbě železniční tratě mezi Přerovem a Českou Třebovou. Ale nepodařilo se mi zjistit, kdo z rodiny v hrobce skutečně je, protože rozloučení s nejznámějším z rodiny bylo podle dobového tisku na Moravě.




Kdo jste v Bělé dlouho nebyli, budete překvapeni zrekonstruovaným parkem. Kdysi byl založen studenty lesnické školy. Botaniky potěší třeba několik liliovníků tulipánokvětých. Jiné zase socha válečníka nazvaná "Na stráž!" od sochaře Mařatky či taneční altánek, který již pohříchu neslouží svému účelu.




V rohu prostoru se nachází nově omítnutá radnice, na níž zaujme především zavěšený loket. Ano, loket - délková míra používaná ve středověku. Prý jsou v Čechách zachovány jen čtyři.




Mě nejvíce nadchla Česká brána, kterou nalezneme, když půjdeme ulicí za radnicí směrem od centra. Doposud jsem o ní vůbec nevěděl. Pochází z původního opevnění města. Kdysi jich tu bývalo původně pět a chodilo se jimi za město pro vodu. Nyní se skrz ni dostaneme maximálně k soukromé továrně vyrábějící ekologické kotle na pevná paliva.



Do budoucna připravím ještě výlet do okolí města.