I přes tento úbytek nadále setrvává v euroregionu 135 měst a obcí zahrnujících 90% všech obyvatel. Informoval o tom jednatel ERN Jaroslav Zámečník.
„Protože mě nikdo důvody jejich vystoupení nesdělil, mohu o nich jen spekulovat. Trochu to chápu u obcí ze Šluknovska. Za prvé patří pod Ústecký kraj, za druhé nedosáhnou kvůli své geografické poloze na peníze z česko-polských fondů. Ostatní města ERN totiž mají možnost využívat jak česko-německých, tak česko-polských fondů. Proto se ty ze Šluknovského výběžku mohly cítit polovičními členy našeho euroregionu,“ vysvětlil Zámečník.
Podle jeho mínění hrálo pravděpodobně nejdůležitější roli u dalších měst a obcí (Desná, Plavy, Loužnice, Držkov, Zahrádky, Bezděz), který vystoupily letos, zvýšení příspěvků pro ERN ze tří na pět korun za jednoho obyvatele.
„V roce 1992 přispívaly obce 1,5 Kč. Když vezmeme v úvahu, že v tu dobu byl průměrný plat kolem šesti tisíc korun, tak dnešní pětikoruna téměř přesně kopíruje vývoj mezd v Česku,“ upřesnil tajemník ERN.
Vystoupením šesti obcí v roce 2009 přišel Euroregion Nisa o částku 31 000 korun. Celkové příspěvky od měst a obcí letos činí 2,4 miliónů korun. ERN má dnes (září 2009) 138 členů, z toho je 135 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj.
Jaroslav Zámečník
jednatel Euroregionu Nisa