Název bazilika se odvozuje od královských paláců v Persii. Byly to audienční síně krále, řecky basiela. Římský svět převzal praktické vícelodní auly a užíval takových paláců pro soudní zasedání. Sloužily také jako místo schůzek a obchodních jednání. S nástupem křesťanství byly některé baziliky přeměněny na chrámy a daly podnět ke slohu v rámci románského stavitelství.
Od 4. století se užívalo tohoto názvu také jako čestného označení pro významné kostely. V Římě jsou čtyři baziliky větší (basilica maior), mezi nimi třeba velechrám sv. Petra ve Vatikánu. Všem ostatním, pokud je titul udělen, náleží označení bazilika menší (basilica minor). Nejde o titulaturu, kterou by církev hýřila. Proto také je poctou Českolipska, že se zde nachází dvě baziliky. Oběma byl titul udělen v našem století.
Bazilika Všech svatých v České Lípě je dřívější řádový kostel augustiniánů, jejichž klášter s latinskou školou byl založen v roce 1627. Od roku 1787 sloužil kostel též jako farní. Papež Pius XI ocenil v roce 1927 práci augustiniánského řádu na poli vzdělanosti v České Lípě a širokém kraji. Uznal, že chrám byl střediskem slavné liturgie s bohatostí projevů hudebních a mnohými duchovními aktivitami. Augustiniáni odsloužili poslední mši 30.4.1950 a poté byli komunistickým režimem vyhnáni.
Bazilika sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí získala svůj titul v roce 1996. Papež Jan Pavel II tak učinil na památku svatořečení Zdislavy z Lemberka v Olomouci 21. 5. 1995. Bula o udělení titulu byla vyhlášena o svátku patrona kostela 10. 8. 1996. Současně s tím bylo posvěcení kostela rozšířeno o uvedenou českou světici zde pohřbenou.
V obou případech hlásí nápisová deska vsazená nad vchodem a označená znakem příslušného papeže význam posvátného místa.