Jsou tu jak jejich maturitní práce, tak i zbrusu nové. Výstava je ukázkou fantazie a nespoutanosti obou novoborských sklářů. Sladěním barev i tvarů dosahují vzájemné harmonie. Jejich umění je nápadité, hravé i provokující.
„Nechávám se inspirovat jak kubismem, tak i surrealismem,“ prozrazuje Jan Falta, který je nezávislým sklářským výtvarníkem i designérem.
Faltovy různorodé práce ať už broušené, pískované, nebo hutně tvarované, vytvářejí zajímavý kontrast k tvorbě Petra Stehlíka.
„Stehlíkovy broušené, převážně geometrické vázy jsou téměř ukázkovou demonstrací techniky broušení skla. Stehlík doslova přetváří jednoduché válce z barevně vrstveného skla ve skleněné plastiky,“ vysvětluje ředitelka muzea Mgr. Petra Ajšmanová.
Stehlík působil v letech 1998 – 2002 v New Yorku, kde zhotovoval repliky pro muzea a sběratele. Od roku 2000 se věnuje vlastní tvorbě.
„Výrazně na sebe upozornil v roce 2003, když v muzejní soutěži Řemeslo a Umění ve skle získal první, druhé i třetí místo, což se v historii soutěže nikomu jinému nepodařilo,“ podotýká Petra Ajšmanová.
Stehlík spolupracuje s předními světovými výtvarníky z Belgie, Holandska, Dánska a Japonska. Návštěvníci mohou výstavu ve sklářském muzeu zhlédnout do konce tohoto roku.