Záměrem prodat areály utlumovaných dolů se zabývala na začátku června vláda. Celkem jde o 66 areálů na celém území České republiky, které dnes spravují státní podnik Diamo a Palivový kombinát v Ústí nad Labem.
Důvodem, proč stát o prodeji uvažuje, jsou vysoké náklady na údržbu, ostrahu a daňové zatížení podniků, které je spravují. Stát je hradí formou dotací na útlum hornictví. Diamo se podle Kafky prodejům nebrání.
"Považujeme za dobré předat staré utlumované areály k novému využití," řekl.
Ani Liberecký kraj by se zřejmě převodu majetku bývalých dolů nebránil. Podle libereckého hejtmana Petra Skokana má každý majetek svou hodnotu a záleží jen na podmínkách, za jakých by ho kraj získal.
"Není to ale věc, kterou bychom nezbytně potřebovali, navíc nás zatím s nabídkou nikdo neoslovil, a tak nebyl důvod se takovou možností zabývat," řekl dnes Skokan.
Podobný názor mají i zástupci obcí. Například starosta Stráže pod Ralskem Jiří Vaněk však uvedl, že po skončení sanace bude areál rozhodně pro město zajímavý, a to nejen jako prostor pro rozvoj podnikání, ale třeba i k rekreaci.
Bývalé uranové doly v Libereckém kraji se rozkládají na ploše téměř 750 hektarů a stojí na nich přes 600 nejrůznějších objektů. Oblast je ale těžbou radioaktivního materiálu velmi zasažena a její sanace by měla pokračovat ještě 30 let. Některé samostatné objekty či areály už ale podle Kafky Diamo v minulosti obcím předalo. To je třeba případ průmyslové zóny ve Stráži pod Ralskem, která vznikla na místě jednoho z bývalých provozů Diama.
Zóna ve Stráži se rozkládá na ploše téměř 30 hektarů, k dispozici je nejen plocha k výstavbě nových závodů, ale také dvě výrobní haly o rozloze přes jeden hektar. Areál v současné době vlastní liberecká developerská společnost Investorsko inženýrská, která mimo jiné vlastní i průmyslovou zónu Liberec - Jih nebo třeba průmyslovou zónu v Krupce u Teplic. V areálu už podniká několik firem - například společnost na ekologickou likvidaci lednic Praktik, jež se tam přestěhovala z Liberce.