Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Akciovky v nemocnicích založeny

Archiv

"Jsme přesvědčeni, že samotné vytvoření obchodních společností problémy nemocnic nevyřeší," řekla na jednání Věra Picková z KSČM.


Ani podle sociálních demokratů není akciová společnost optimální pro poskytování zdravotnické péče.


"Příspěvková organizace je však ještě mnohem horší, z možností, které se na trhu nabízejí, je obchodní společnost tou nejlepší," řekl náměstek libereckého hejtmana Karel Dolejší.


Podle krajského radního pro zdravotnictví Jaroslava Krutského je cílem založení obou společností zlepšení kvality péče o pacienty a také zefektivnění hospodaření obou krajských nemocnic. Připustil ale, že je to jen dílčí krok.


"Celé zdravotnictví potřebuje reformu," zdůraznil Krutský.


Obě akciové společnosti budou ve stoprocentním vlastnictví kraje, který do každé z nich vloží základní kapitál dva miliony korun. Liberecká nemocnice ale působí v areálu, který z části patří městu Liberci.


"Od začátku máme zájem stát se akcionáři nemocnice," řekl dnes ČTK liberecký primátor Jiří Kittner.


Město podle něho zatím o majetkovém vypořádání s krajem jedná.


"Jednou z možností je, že si nová společnost objekty města pronajme, nebo že je kraj smění za jiné budovy," dodal primátor.


Liberecký kraj má jen dvě krajské nemocnice. Nemocnice v Liberci slouží 430.000 obyvatelům Libereckého kraje, její traumatologie či neurochirurgie ale ošetřují pacienty z celé země. Zařízení s 984 lůžky a 1500 zaměstnanci hospodaří s více než miliardovým rozpočtem. Druhou krajskou nemocnicí je Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, která je velikostí zhruba poloviční. Provoz obou zdravotnických zařízení by měly nové společnosti převzít od 1. ledna 2006.


Liberecký kraj není jediným, který chce privatizovat své zdravotnictví. Na akciové společnosti již přeměnil své nemocnice například Plzeňský či Královéhradecký kraj. Podobný postup zvolili ve Středočeském kraji a transformaci chystají i v krajích Pardubickém a Zlínském a na Vysočině.