Nepociťuje však zášť, ale místo toho zasvětil svůj život nejen církvi, ale i česko-německému smiřování. Mimo jiné vybudoval most mezi gymnáziem, které jako dítě navštěvoval v České Lípě, a školou, do níž chodil v Bavorsku po roce 1945: Benediktinským gymnáziem při klášteře Ettal.
"Také Praha je na cestě do Evropy." To, co je dnes už dávno skutečností, poznal Angelus Waldstein už v roce 1966 a napsal to tehdy ve svém příspěvku pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung, připomíná agentura DPA.
Obě školy spojuje od roku 1992 dohoda o partnerství. Každoročně se například uskutečňuje týdenní výměna mezi oběma školami. Páter Angelus byl nejen žákem, ale i učitelem a později dlouholetým ředitelem Benediktinského gymnázia. Vzájemné návštěvy jsou věnovány tématům jako ekologie nebo literatura. Žáci ale podnikají společně i několikadenní jízdy na kanoích po Vltavě. Čeští žáci pak mohou získat stipendium k půlročnímu studiu v Ettalu.
"Rozvíjí se intenzivní přátelství," konstatuje s potěšením páter Angelus.
Obzvlášť hrdý je pak na to, že Gymnázium Česká Lípa letos zastupovalo Česko při mezinárodním setkání mládeže v Evropském parlamentu ve Štrasburku a získalo tam dokonce ocenění. Jeho úsilí o přiblížení sousední země bavorským školákům však začalo dávno před politickým zvratem z roku 1989. Angelus nejen organizoval zájmový kroužek bohemistiky, při němž žáky seznamoval se základy češtiny, české historie, zeměpisu i se současnými společenskými problémy, ale již v roce 1965 organizoval první školní zájezd do Prahy, na který navázaly mnohé další. Angelus Waldstein vyrostl v hluboce věřící rodině, v níž se nepěstovalo nepřátelství ani po vyhnání.
"Znali jsme osobně mnoho Čechů, s nimiž jsme dobře vycházeli. Můj otec byl nesmírně skromný a pokorný muž, který vždycky říkal - pánbůh dal, pánbůh vzal," vzpomíná páter.
A jeho matka jezdila do bývalé vlasti již v 50. letech, aby materiálně podporovala bývalé zaměstnance. Sám páter Angelus se mnoho let angažoval v Ackermannově obci, organizaci sudetoněmeckých katolíků, která se od začátku zasazovala o usmíření s Čechy a Slováky. V dobách studené války obec podporovala hlavně pronásledované církve ve východní Evropě. Angelus pak po desetiletí v početných přednáškách a novinových článcích vyzýval ke smíření. Jako výborný znalec německých i českých dějin a společnosti byl vítaným hostem na mnoha sympoziích. Za jeho angažovanost ho mimo jiné vyznamenal medailí za zásluhy i bývalý český prezident Václav Havel. Současné vztahy mezi Německem a Českem hodnotí páter Angelus se smíšenými pocity.
Těší jej živá výměna a spolupráce na úrovni obcí, zvláště v pohraničí. Naopak starosti mu způsobuje skutečnost, že "na obou stranách jsou stále ještě vrstvy obyvatelstva, které nejsou schopny překonat zahořklost".
Pater Angelus na procházce s českolipskými učiteli (Ettal 2005)