Dnes je 29. 11. 2024
svátek má Zina

35/2005

Archiv

Jsou i-noviny na indexu?


Celý srpen mi bylo divné, že se nepřipojují čtenáři z městského úřadu. Přičítal jsem to dovoleným či nějaké změně v nastavení. Jen okrajově jsem si připouštěl, že na úřadě by se mohl vyskytnout trouba, který by i-noviny podřízeným zakázal.


Tento týden jsem objevil v poště několik mailů od anonymních čtenářů, že jim je znemožněn přístup k i-novinám. Zároveň se tohle téma objevilo i v hydeparku. Jen připomenu prázdninovou statistiku: za měsíc červenec bylo zhlédnuto z domény mucl.cz 6446 stránek i-novin, za srpen pak už jen přibližně desetina. Běžně jsme měli denně 50 – 90 přístupů z městského úřadu. V minulém týdnu tak 2 – 3. Kdopak ti dva až tři jsou?


Samozřejmě je normální, když se zaměstnavatel brání tomu, aby jeho zaměstnanci trávili pracovní dobu jinou činností, než za jakou jsou placeni. Je však podivné, když mají zablokovanou adresu regionálního informačního serveru, který jim může leckdy nastavit lepší zrcadlo jejich práce než deník Blesk či stránky s pornografií.


Stále doufám, že je to jen jeden velký drb a slečna Plecháčová mi během následujícího týdne odpoví na můj čtvrteční dotaz něco ve smyslu, že šlo jen o nějakou technickou závadu.


Utopené peníze ze Severu


Jak jsme již informovali v červnu a červenci, byly díky rozpočtovým změnám přesunuty peníze původně určené na rekonstrukci hřiště u ZŠ Sever na jiné projekty, mimo jiné na boj proti sinicím v Dubici. Nedalo mi to, abych se neskočil před začátkem školního roku na hřiště u školy, kam chodí moji synové, podívat.






Z fotek můžete všichni vidět, na co se děti mohou těšit. Běžnými disciplínami během hodin tělocviku bude zřejmě prolézání děr v plotě, vypichování očí drátem či běh vysokou trávou. Nějak se mi nezdá, že by ti naši komunální vládci měli rozum. Na jedné škole chtějí hřiště zrušit, ve druhé ho nechávají postupně zaniknout. A přitom všemi prostředky zachraňují školu, která vůbec hřiště nemá a jejíž činnost se měla postupně utlumit.


Mimoňské války


Co děláš o víkendu? - Jedu na Mimoňské války! Tak mi odpověděla většina mých přátel v pátek. Jelikož i moji synové po sérii amerických filmů a počítačových her zařadili slovo tuning do svého slovníku, vyrazili jsme na hradčanské letiště.


V květnu přijelo na šestý sraz sedm tisíc automobilů. Tentokrát ještě není přesný počet známý, ale já bych si troufal na číslo mezi 8 – 10 tisíci aut. Když uvážíme, že v každém jeli minimálně dva lidé (ale spíše čtyři až šest, neboť vstupné se platilo za jedno auto, nikoliv člověka), lze počítat s návštěvou nad dvacet tisíc. Nenapadá mě nyní akce, na níž se na Českolipsku schází více lidí.


Nejsem žádný velký fanoušek automobilismu, ale organizací jsem byl nadšený. Fascinuje mě, že něco takového může vyrůst z amatérských podmínek, z čirého zápalu několika jedinců a bez dozoru shora. Přitom za dodržení většiny zákonných připomínek. Připravím z akce fotožurnál.



V rámci doprovodného programu jsem se nechal ukecat na jednu partičku paintballu. To je ta mnohými opovrhovaná hra, kdy si do zásobníku pistole nastrkáte kuličky s barvivem, obléknete si masku a brýle a pak se honíte po vymezeném území ve snaze sejmout někoho dříve, než sejme on vás. Honil jsem se se svými potomky. Dobrej adrenalin! Už přemýšlím, jak vytáhnout na partičku své kolegy, abychom si vyřídili některé účty :o)).



Olympiáda = zakázané slovo


Pořádáte-li na škole či na dětském táboře olympiádu – sportovní, chemickou, zeměpisnou, pak zřejmě porušujete zákon. Během prázdnin rozeslala firma s názvem Česká olympijská, a. s., na školy dopis, v němž se mimo jiné praví:


„Chtěli bychom vás upozornit na zneužití olympijské symboliky (olympijské kruhy, slovo olympiáda, olympijské hry) při pořádání vaší akce, které je v rozporu s pravidly pro používání této symboliky. V této chvíli vás musíme upozornit, že se nesmí užívat názvu olympijské hry, a žádný jiný projekt, který nesplňuje daná kritéria, nesmí nést název olympiáda. Proto vás žádáme o změnu názvu vaší akce …“


U nás na škole máme naštěstí jen sportovní den (a zatím se nepřihlásil nikdo, kdo by si zaregistroval slovo sport a chtěl za něj „výpalné“), ale účastníme se snad všech olympiád, které vyhlašuje ministerstvo školství. Budu se zajímat, zdali i ony se teď budou muset jmenovat jinak.


Z morálního hlediska mi však připadá zrůdné, že organizace, která parazituje snad na všech ideálech olympismu, se teď bude přiživovat i na samotném názvu této akce. Donedávna jsem se domníval, že Olymp patří jen bohům.


Na Parádě


Velkou část uplynulého týdne jsem trávil na školení v Polsku, které souviselo s projektem Lanterna futuri (psali jsme o něm mimo jiné zde). V Německu podobné akce probíhají v Begegnungszentru im Dreieck v Großhennersdorfu, což je zrekonstruovaný statek, v Polsku zase v Domě tří kultur Parada v krkonošském Niedamirówě. Píši to proto, že na české straně podobný objekt chybí. Kdysi jsem doufal, že něčím podobným by se mohlo stát třeba ekologické centrum, které ODS v čele se zastupitelkou Janou Kosťunovou chtěla zbudovat z bývalé mateřské školky v Dolní Libchavě. Nějak to ale usnulo. Problém je asi také v tom, že kolem domu v Grosshennersdorfu i Niedamirówě se motají lidé, kteří projektem žijí více než čímkoliv jiným, zatímco u nás se ze všeho dělá politikum.