Dnes je 02. 12. 2024
svátek má Blanka

25/2004

Archiv

Od prvního července má naše město novou tiskovou mluvčí - Kateřinu Plecháčovou. To je aspoň pro mě nejzajímavější zpráva, byť s předstihem známá. Určitě nejen já jsem zvědav, jak si povede. Prozatím mi poslala dvě tiskové zprávy. Sice jsou vyvěšeny na stránkách města, ale nejsou moc čtené, tak je nabídnu čtenářům i v rámci deníku. Už z toho důvodu, že se nám nepodařilo městské slavnosti zpravodajsky pokrýt. Ale pár fotografií pro přiblížení atmosféry máme :o).





Starosta poděkoval


V rámci Městských letních slavností konaných ku poctě patronů města České Lípy, sv. Petra a Pavla, proběhl třetí ročník udělování ceny: „Poděkování starosty“. Slavnostní ocenění zvolených kandidátů proběhlo v sobotu 3.7.2004 v hlavním sále podzemí hradu Lipý. Pamětní list spolu s cenou v podobě křišťálové plastiky s pískovaným textem předal oceněným starosta města Česká Lípa Petr Skokan za přítomnosti velvyslance Srbska a Černé Hory, velvyslance Ukrajiny, velvyslance Slovenska a také delegací z partnerských měst, tj. z norského Molde, německé Mittweidy a polského Boleslawiec. Přítomno bylo také vedení města a občané, kteří získali ocenění v minulých letech. Opět jako v loňském roce byl také oceněným předán finanční dar ve výši 10.000,- Kč. Křišťálové plastiky jsou barevně rozlišeny dle jednotlivých kategorií.


Žlutou plastiku za přínos v oblasti kultury získal pan PhDr. Václav Klapka, dlouholetý člen Divadelního klubu Jirásek. Plastiku převzal jeho syn pan Štěpán Klapka. Modrá plastika za sport byla výjimečně předána dvěma nominovaným kandidátům, a to bratrům Antonínu a Jaromíru Dörflovým. Jejich dlouholetá činnost směřovala k oblíbenému českolipskému sportu, basketbalu, kde působili nejenom jako trenéři. Zelenou křišťálovou plastiku převzala za práci s mládeží paní Pavla Šimková, vynikající sbormistryně, která řadu let stála v čele Komorního pěveckého sboru Mládí.


V rámci udílení mimořádné ceny byly starostou města Česká Lípa Petrem Skokanem zvoleny dvě nové kategorie. Plastiku v bílé barvě za rozvoj mezinárodních vztahů získal pan Johann Lojda z partnerského německého města Mittweida. Pokovená křišťálová plastika pro nositele tradice kvality českého řemesla byla udělena panu Bohuslavu Barákovi, majiteli Pekařství U Tomáše.


Skleněná plastika byla navržena akademickým sochařem Pavlem Wernerem a stejně jako v minulých letech vyrobena SUPŠ sklářskou z Kamenického Šenova. Výtvarnou podobu pamětního listu zpracoval akademický malíř Michal Sein.


V České Lípě máme šikovné děti


V rámci Městských letních slavností konaných ku poctě patronů města České Lípy, sv. Petra a Pavla, byly dne 3.7.2004 starostou města Česká Lípa Petrem Skokanem oceněny také děti. Tematika lidské práce, dobrého jména českého řemesla a jeho tradic byla námětem soutěže vypsané městem Česká Lípa pro děti z mateřských škol, žáky základních škol a středoškolské studenty. Mateřským školám, zvláštním školám a také 1. stupni ZŠ byla určena výtvarná část zaměřená na zpodobení různých řemesel a povolání pod názvem „Co kdo dělá“. Pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty byla určena část literární s tématem „Kterak české řemeslo o zlaté dno (ne)přišlo“.


Do výtvarné části soutěže bylo předáno více jak sto výkresů, kompozic a dalších výtvarných prací. Nejvíce se zapojily mateřské a zvláštní školy. Porota vedená Mgr. Janou Hlinákovou měla nelehký úkol rozhodnout, které práce se nejlépe vyrovnaly se zadaným tématem i s jeho výtvarným zpracováním.


Hodnocení dopadlo takto: Zvítězil Karel Mázl, žák 5. A ZvŠ Moskevská, za malbu nazvanou Výroba opasků. 2. místo získal Jaroslav Semerád ze 3. B ZŠ Jižní s prací Silničáři a na 3. místě skončil Michal Gaži, který letos ukončil 9. třídu SpŠ Radost s kresbou V kovárně. Ze zaslaných literárních příspěvku byla oceněna práce žáka 8. C ZŠ Sever Aleše Zemka s názvem „Můj tatínek“ a báseň „Balada o stromu – klavíru“ od Marie Jelenové, která v letošním školním roce úspěšně dokončila 9. třídu na ZŠ Pátova.


Dále byla udělena tři čestná uznání, která získali: Martin Štorek z MŠ Pastelka na Svárově, který nakreslil, jak to vypadá na stavbě, Kristýnka Vorlíčková ze 3. B ZŠ Jižní za obrázek usměvavého kuchaře a Klárka Smolíková, žákyně 1. C ZŠ Lada, za roztomilou kresbičku zahradníka. Oceněna byla také kolektivní tvorba. Děti z MŠ Bratří Čapků na Ladech inspirovala k jejich výtvarné kompozici výroba hudebních nástrojů, mateřská škola Klíč zaujala porotu skupinovou instalací Kuchaři a děti z MŠ Brněnská uspěly nejen pěknými ale i originálně zarámovanými obrázky řemeslníků.


Vítězné výtvarné práce a další soutěžní obrázky byly vystaveny v areálu vodního hradu Lipý v průběhu městských slavností. Autoři oceněných prací obdrželi z rukou starosty hodnotné věcné ceny, které jim věnovalo město.


„Národ“ českolipský i čtenáři i-novin se v minulém týdnu rozdělili na zastánce a odpůrce konání reggae festivalu v Žízníkově. Nebudu komentovat, protože jsem nebyl. Jen těm, kteří nám vytýkali propagaci podobné akce plné feťáků, vzkazuji, že moje žena je vcelku konzervativní občanka, čím dál tím typičtější učitelka, která nikdy nepotáhla ani z jednoho špeka, a přesto byla nepokrytě nadšená. Doufám, že příště už půjdu s ní. Nicméně uznávám, že ti, co bydlí poblíž místa konání akce, nadšení sdílet nemůžou. Jako dítě jsem bydlel na doslech letního kina, a když to rozjeli Kaťáci, drnčely nám okenní tabulky ještě druhý den.