No jasně, Jehlička i Missky jsou v perexu záměrně, abych vás nalákal k dalšímu čtení. Ještě naposledy si zacizopasím a už jdu k méně/více zajímavým věcem.
Na bývalé zemědělské škole vykonávám funkci předsedy maturitní komise. Ve čtvrtek a v pátek probíhala praktická část zkoušek. To je věc, kterou na gymnáziu neznáme. U nás se prokazují spíše ty znalosti než dovednosti. A musím napsat, že jsem nadšený. Obzvlášť z obhajob samostatných prací. Ty by mohly být součástí nové maturity i u nás, ale prozatím byly zamítnuty. (Bůhví, jak to nakonec všechno bude). Myslím, že některé práce by stálo za to představit i laické českolipské veřejnosti. Pokusím se o to aspoň několika slovy.
Už dříve jsem znal práci Vitalije Bleskova s názvem Žábronožky a listonozi v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Zmínění živočichové patří mezi korýše a většina lidí vůbec neví, že existují. Poměrně slušně se jim dařilo právě ve vojenském újezdě. Rozmnožují se totiž v malých tůňkách vzniklých při pojíždění pásových vozidel, tedy tanků. Na pásech ulpívala jejich vajíčka, a oni se tak mohli šířit z tůňky do tůňky. Když jsme po roce 1989 tak “necitlivě“ vyhnali sovětské okupanty, přestalo se korýšům dařit. Ochranáři nedávno požádali o výjimku, aby mohli prostorem tu a tam pásovým vozidlem projet, a tak populaci zmíněných živočichů zachránit.
Velmi mě zaujala i práce Ondřeje Bíny s názvem Chřadnutí olší na Českolipsku. Věděl jsem, že máme nemocné jírovce (kaštany) a jilmy, ale že i posvátný strom druidů postupně mizí, to jsem netušil. Napadá je patogen s názvem alder-Phytophthora, který se u nás rozšířil hlavně po povodních. Už si přesně nepamatuji čísla z práce, ale určitě je už napadena více než polovina stromů ve sledovaných lokalitách.
Hvězdou pátečního dopoledne byl Leoš Vašina s prací Drahokamové náplavy Safírového potoka a říčky Jizerky. Vůbec jsem nevěděl, že v Jizerských horách se nacházejí safíry a rubíny. Uvěřil jsem, když je zmíněný student položil na stůl. Krásné a surové červené a modré kameny vyrýžované během několika měsíců. Jedničku si rozhodně zasloužil, přestože komisi žádný kámen nenechal.
Velmi poučně, i když ne tak zajímavě působila práce Michala Vinaře, který se zabýval dopravní situací v České Lípě. Na příkladech uváděl, jak tristní je situace v Lípě co se týká řešení průjezdu městem, cyklistiky i městské dopravy.
Z podobně poučného soudku byla i obhajoba Jitky Vlachové, která nám přiblížila problematiku spalování biomasy v Novém Boru.
V komisi jsem se sešel rovněž s Pavlem Rücklem, který je duchovním otcem geologického parku otevřeného minulý týden právě na pozemku Střední odborné školy. Poslední dobou je o panu Rüclovi slyšet především v souvislosti s nálezy tzv. kuliček z Marsu – železitých útvarů, které přivezla sonda jako velkou vzácnost z Marsu, a pak byly objeveny i na polích mezi Českou Lípou, Manušicemi a Slunečnou. Domluvili jsme se na rozhovoru, který vám v nejbližší době zprostředkuji.
Snad jsem vás po tom bulvárním týdnu neunudil k smrti. Na téma bulvár je i dnešní anketa.