Víkend jsem opět trávil v Osečné. Krajské kolo soutěže s názvem Zelená stezka - Zlatý list skončilo dvojnásobným úspěchem studentů z České Lípy, kteří budou reprezentovat region na národním kole. Pro mě to mimo jiné znamená, že ještě do prázdnin (možná) strávím týden na Šumavě.
V tom svém hektickém tempu jsem stále odkládal publikaci fotografií, které mi průběžně přicházely od čtenářů, nyní tedy vše napravuji.
Jiří Škrleta zachytil, jak se mění Česká Lípa od severu. Takto v současnosti naše město vnímá řada řidičů, kteří jen projíždějí.
Ani čarodějnice U Kerama nebyly ušetřeny předvolební kampaně kandidáta ODS Juraje Ranince.
Žehnání Zdislaviny studánky a zahradní slavnost v Bredovské zahradě provázelo slunečné počasí. Tato již tradiční akce, pořádaná vždy 1. května, se uskutečnila ve spolupráci Městského úřadu Jablonné v Podještědí, Bazilikou minor, Základní školou a zámkem Lemberk. Fotografie nám poslala Šárka Procházková.
Ve středu 10.5. se v zaplněném Ambitu muzea a za účasti starostky města, patrona celé soutěže p.Stejskala a hlavního organizátora p.Nováka uskutečnilo finále soutěže Slavík Junior. Představili se vítězové školních kol: Matouš Zbyněk a Kristýna Černá (ZŠ Sever), Ladislav Raušer a Pavlína Charousová (ZŠ Pátova), Lucie Tulejová a Tereza Brychová (ZŠ 28.října), Jana Hrdinová a Václav Hruška (Gymnázium), Lucie Palečková a Anna Vrzáková (ZŠ Partyzánská), Lenka Náhodová a Lukáš Ančíc (ZŠ A.Sovy) a Marie Skočovská (ZŠ Dr.M.Tyrše). Celkové vítězství a Mp3 přehrávač získali a Českolipským slavíkem juniorem se stali: Lukáš Ančíc a Ladislav Raušer!
Fotografii poslala mluvčí města Kateřina Amrichová.
Žebříček
Po návratu z lesů nemám náladu na negativně laděný žebříček, a tak jsem si zkoušel dělat přehled nejlépe fungujících nesoukromých institucí ve městě (samozřejmě z mého hodně málo objektivního pohledu). Ze žebříčku jsem vyřadil gymnázium, které nejsem schopen posoudit objektivně vůbec, ale o němž mám velmi dobré mínění. Zkrátka mi to přišlo nefér.
1. Městská knihovna - rád tam chodím i platit upomínky. Příjemné prostředí, vždy asertivní pracovnice, duchovní spřízněnost s ostatními zákazníky. Kdyby se ještě našly peníze na rekonstrukci zadního traktu, byla by to neuvěřitelná pýcha města.
2. Nemocnice - uvědomuji si, že zdravotnictví je obrovské politické téma a snadný objekt kritiky. Zdaleka vše není v pořádku, ale nové vedení dělá vše pro to, aby se z instituce, která byla dlouho zakonzervovaná někde v sedmdesátých letech, stala moderní nemocnice více než okresního formátu. Naštěstí to jako zákazník zatím nemám moc možností bedlivěji prozkoumat.
3. Hasiči - už jsem je v deníku chválil a chválí je i další kolegové, kteří s nimi měli co do činění například při exkurzích. Na Severu zasahují poměrně často a je to opravdu radost je vidět při práci. Okolo nich srší jiskry a z nich profesionalita.
4. KD Crystal - i z našeho kulturního stánku se stává objekt mé chvály. Nabídka koncertů a jiných podobných akcí mi v současnosti připadá natolik pestrá, že bych si ji troufl označit za dostačující. Samozřejmě, mohl by být koncert každý den, ale kdo by to platil? Přiznejme si, že většina pořadů je dotovaná. V Crystalu mi občas chybí posluchači a diváci.
5. Atletický oddíl - hledal jsem nějaký symbol práce s mládeží. Uvažoval jsem o skautech, ale s atlety mám konkrétní zkušenost. Pokud se teď cítíte dotčeni, vězte, že tohle místo patří i vám.
Příště bych mohl podiskutovat, proč jsem něketré instituce nevybral.
Hláška týdne
V týdnu mi mladší syn přinesl ze školy publikaci, kterou získal jako úspěšný řešitel přírodovědně zaměřeného kvízu. Jmenuje se Kouzlo zemědělství aneb z pole na stůl. Vydal ho Liberecký kraj, resort rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky. Na křídovém papíře vyvedený komiks o zemědělství a potravinářském průmyslu v našem kraji skrývá ve svém obsahu řadu perel. Přehlédnu, že Lípa je městem s rozvinutým mlékárenským průmyslem. Více mě pobavily jiné informace.
"Čajová lžička kvalitního substrátu prý obsahuje bilion bakterií a milion plísní. Protože se jedná o stvoření tak malá, zbývá na lžičce ještě dost místa pro humus, písek, vzduch, vodu, usazeniny a spoustu nejrůznějších dalších molekul."
Podle mě je písek taky usazenina. K čemu se vztahují molekuly? Bakterie mají buňky, plísně mají buňky, ve vzduchu jsou kromě molekul i nesloučené atomy, v písku zase krystaly.
Hned v další větě se píše o nějakých zmíněných živočiších, kteří nemohou v chudé půdě přežít, jenže ani bakterie, ani plísně se neřadí k živočichům. Zkrátka, již z této ukázky je patrné, že to psal nějaký diletant. Pokud někdo namítne, že jde přece o zjednodušení pro děti, tak vás ubezpečuji, že můj syn ještě stále netuší, co se skrývá za pojmy substrát, buňka, atom či molekula. Tipoval bych, že text je určen středoškolákům a na ně musí působit asi stejně jako projev některého z našich místostarostů.
Ale jako hlášku týdne bych vybral toto:
"Abychom mohli uvařit dobré pivo, musí se dařit hlavně sladovému chmelu."
No a já si doposud myslel, že slad se vaří z ječmene a chmel se přidává až do sladiny po rmutování a scezování.
A do třetice ještě jeden citát, pod kterým je podepsán Radim Zika, náměstek hejtmana, a Robert Erlebach, předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje.
"Neobvyklá forma této publikace dokládá, že současný trend zemědělství je také ve znamení moderní techniky, kvalitního marketingu a vzdělaných lidí."