Kam půjdou peníze z výherních automatů
Město plné lůzy se nejlépe pozná podle prosperujících heren a zastaváren. U nás je prvně jmenovaných podniků na šedesát a celkový počet automatů byl ke konci minulého roku asi 270. Do městské kasy tak přibyla úlitba ve výši 2 milionů 711 tisíc korun českých.
Tato částka byla rozdělena následovně:
400 tisíc - granty pro životní prostředí
400 tisíc - Domov důchodců - investiční příspěvek na odpočtová měřidla vod
75 tisíc - ZUŠ na společné koncerty big bandů Česká Lípa-Boleslawiec
100 tisíc - příspěvek Martinu Prokešovi a jeho agentuře Trifolium
450 tisíc - Základní škola Dr. Miroslava Tyrše Česká Lípa, Mánesova 1
526 tisíc - příspěvek na koupi multifunkčního hřiště pro míčové hry
100 tisíc - Aeroklub Česká Lípa-příspěvek na úpravu přistávací plochy a parkoviště
50 tisíc - Českolipský dětský sbor-příspěvek na nákup klavíru
1 milion - Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa-příspěvek na rekonstrukci porodních sálů
70 tisíc - Kulturní dům Crystal-příspěvek na ostatní provozní náklady
66 tisíc - Základní škola Česká Lípa, 28. října 2733 - nákup dataprojektoru + příslušenství
Trochu mi to připomíná porcování medvěda po českolipsku a nějak se s tímto nutným zlem nemůžu smířit. Město jen posvěcuje okrádání rodin. Stačí ty hráče vidět, pár jich znát :o(.
Na druhou stranu prakticky nic nemám proti žádnému z projektů, na něž se přispělo.
Bytová výstavba na Ladech
Co mi ale hlava už vůbec nebere, to je výstavba bytů na Ladech. V době, kdy realitní kanceláře po celé Lípě nabízejí desítky bytů za ceny, za něž byste si v Praze nekoupili ani psí boudu, je stavba nových nájemních bytů mrháním veřejných peněz. Navíc to místo - centrum Špičáku je proti této lokalitě místem v lůně přírody. Výhodné může být jen pro někoho, kdo šetří na topení a chystá se chodit ohřívat do obchoďáků.
Ale pojďme k faktům. Zastupitelé si na středečním zasedání mohli vybrat ze dvou variant.
varianta A) pokračovat v realizaci záměru výstavby obou etap stavby 149 bytových jednotek na sídlišti Lada s tím, že nové byty budou pronajímány po jejich dokončení jako byty nájemní.
varianta B) učinit kroky potřebné k zastavení výstavby II. etapy stavby tj. 80 bytových jednotek v severní části lokality, a dále pokračovat ve výstavbě pouze 69 bytových jednotek v 6 viladomech s tím, že v prostoru určeném pro výstavbu II. etapy (80 BJ) budou provedeny nezbytné sadové úpravy, které v budoucnu umožní případné pokračování výstavby bytových domů.
Nejprve se přihlásila doktorka Zejdová, aby vyjádřila podporu první variantě jménem celého levicového klubu, totéž udělal zastupitel Hau za klub pravicový. Nebylo co řešit. Přitom v důvodové zprávě je uvedeno například toto:
S ohledem na skutečnost, že v průběhu marketingového průzkumu zajišťovaného bytovým družstvem Lada se nenašel žádný vážný zájemce o vstup do bytového družstva za výše uvedených podmínek, představenstvo bytového družstva ve spolupráci s vedením města se rozhodlo prověřit důvod tohoto stavu a porovnat postupy a výsledky obsazování nových bytových jednotek realizovaných stejným či podobným způsobem v jiných městech ČR.
Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že cena bytů, která se v našem případě pohybuje mezi 20 až 21 tisíci Kč za 1 m2 plochy bytu, je v prostředí České Lípy zcela nevyhovující, resp. neodpovídá finančním možnostem případných zájemců o získání družstevního bydlení v nových bytech. Se stejnými nebo podobnými problémy se pak potýkají prakticky všechna města, která v poslední době dokončují podobnou bytovou výstavbu. Následným průzkumem mezi zájemci o bydlení přímo v České Lípě došlo představenstvo BD Lada k závěru, že cenou přijatelnou pro většinu vážných zájemců je cca 16 až 17 tis. Kč za 1 m2 plochy bytu. Snížení ceny na tuto částku by pak ovšem znamenalo nutnost dotovat celou stavbu (kromě již poskytnuté státní dotace ve výši 400 tis. Kč na 1 byt) ze strany města, a to nejméně 65 mil. Kč po dobu splácení poskytnutého úvěru tj. v průběhu dalších 20 let.
Tento postup však není v souladu s původním záměrem výstavby, kdy se město mělo na výstavbě podílet pouze zpracováním projektů, zabezpečením inženýrské činnosti, poskytnutím přijaté státní dotace a pozemků pro výstavbu a ručením za úvěr, který byl poskytnut bytovému družstvu Lada ve výši cca 214 mil. Kč. Podmínky ručitelské smlouvy předpokládají, že v případě, kdy bytové družstvo nebude schopno plnit svoje závazky plynoucí ze smlouvy o úvěru, převezme tyto závazky město Česká Lípa.
V případě, že nebudou nové byty naplněny nájemníky, resp. družstevníky, nebude mít BD Lada potřebné zdroje pro splácení úvěru a město bude nuceno dostát svých povinností jako ručitele za úvěr. Z tohoto důvodu, kdy reálně hrozí nebezpečí, že město samo bude splácet v příštích 20 letech úvěr ve výši 214 mil. Kč, zvažuje vedení města i představenstvo BD Lada také krajní možnost, a to zastavení výstavby II. etapy stavby tj. 80 bytových jednotek v těsném sousedství ulice Špálovy, kde dosud byly provedeny konstrukce pilot, na nichž mají být budoucí stavby založeny.
Až na stůl (těsně před jednáním) dostali zastupitelé analýzu způsobu realizace projektu, kterou si město nechalo zpracovat firmou Hyposervis CZ a.s. (www.hyposervis.cz). V závěru této zprávy se píše:
Ani mikroregion Česká Lípa nelze vytrhnout z regionu Česká republika ani Evropská unie. A v kontencích vývoje jak v celé České republice, tak v EU je vidět i budoucí rozvoj České Lípy. Závazek města Česká Lípa je konstruován na 18 let, což je ekvivalentní doba, jaká uplynula například od vstupu Irska do EU. V současné době se v menších městech v Irsku pohybuje cena bytů v rozpětí 2 000 - 3000 euro za metr čtverečný. ... Zatížení městské pokladny bude podle našeho názoru v únosné výši a do budoucna tak vznikne městu majetková rezerva s dobrou likviditou.
U zastupitelů zřejmě rozhodl fakt, že podle výpočtů najaté firmy je rozdíl mezi ztrátou v případě, když porovnáme obě varianty, poměrně malý. Podle výpočtů to dělá 1 830 000 korun ročně. Jenže ta čísla stále kalkulují s tím, že byty budou obsazené a budou tedy městu přinášet prostředky z nájemného. V případě přijaté varianty a za předpokladů, ze kterých vycházela agentura, bude v roce 2007 město byty dotovat částkou 7 792 746 korun. Tato částka se postupně bude snižovat a v roce 2019 (bude mi 49 let) by mělo nájemné vynášet tolik, aby pokrylo splácení úvěru.
Nejsem ekonom, ale podle mě to bude později, jestli vůbec někdy. Sečteno, podtrženo, zastupitelé nechali vydělat kdekoho a s naprosto klidným svědomím zadlužili i naše děti.
Interpelace a VETT
Po maratónu rozprodávání nemovitostí a pozemků zaujala už jen zpráva o kontrole místního dopravce a interpelace.
Ze zprávy vyplývá, že Vett chce po městu, aby mu za rok 2005 vyplatilo celkem 31 milionů (a nějaké drobné statisíce). Městu se to zdálo moc, a tak vyslalo do Vettu kontrolu, která měla prověřit například ujeté kilometry, výpočet výše přiměřeného zisku atp. Ve zprávě pak lze nalézt slušné perly, které by mohly směle aspirovat i na hlášku týdne:
Kontrolu ujetých km dle jízdních řádů nebylo možno provést, neboť v jízdních řádech nejsou km uvedeny.
Závěr: V předložených dokladech nebyly zjištěny zásadní nedostatky, které by měly vliv na celkové vyúčtování záloh poskytnutých dopravci v roce 2005 na zajištění dopravní obslužnosti města Česká Lípa.
Při interpelacích mě zaujal návrh usnesení (které bylo přijato) z dílny zastupitele Řídela - nesouhlas s dopravní situací na křižovatkách na novoborské silnici.
Jen chci připomenout, že Česká Lípa byla docela klidné místo, než nám Interspar začal zvyšovat životní úroveň. Moudrá zdůraznila, že město je pouze účastníkem řízení. Já nic, já muzikant!
Žebříček
Někde v hydeparku jsem se popíchnut anonymem vyzval k tomu, abych v tomto deníku udělal žebříček věcí, do kterých byl nainvestoval náhle nabytou miliardu za předpokladu, že bych byl nepolepšitelný altruista.
Které obecně nepotřebné věci bych městu pořídil?
1. Nesnobské golfové hřiště – hodně se mi líbilo to u Hřenska. Je finančně dostupné, pořádají tam kurzy pro tělocvikáře, školní výlety atp. ve snaze přiblížit tuto nádhernou hru širokým masám, jako je tomu například ve Švédsku.
2. Rockový klub – uměl jsem si ho představit někde tam, co teď stojí Interspar. No, on se tam třeba časem objeví. Jak dlouho můžou vedle sebe Hypernova a Interspar vydržet, obzvlášť až vznikne obchvat a budou závislí jen na místních.
3. Nějaký kolektivní sport. Co je mi platná úspěšná atletika, když se nemůžu jít v neděli vyřvat na pořádný existenční zápas.
4. Cyklobus, který by vozil cyklisty do Cykloráje Ralsko. Nebo obecně turistobus, který by rozvážel v Lípě nocující a bavící se turisty po okolních turistických perlách.
5. Fakultu – pokud se v Lípě nebude studovat aspoň pár řádných bakalářských oborů, budeme stále jen noclehárnou levně pracujících dělníků.
Hláška týdne
V Městských novinách (mimochodem jsem u nich tentokrát moc neremcal) mě pobavil hned první článek s názvem Výběrové řízení bez vítěze.
Hodnotící komise si lámala hlavu, ale k jednoznačnému závěru nedospěla a veřejná soutěž na úklid města byla zrušena.
Kdybych byl takhle rozhodný ve škole, tak bych v životě nenapsal žádnou známku. Jiří Pazourek už zřejmě svou učitelskou profesi považuje za uzavřenou kapitolu. To jen tak popichuji, do zimy dost času, jen ať se obě firmy předvedou, jak jim to půjde teď v létě, a pak uvidíme.
Fotečky
Fotky z mezikřižovatí na novoborské mi poslal Jiří Škrleta.