V různých tiskových zprávách tohoto týdne, které jsem nestihl vydat, mě zaujala Výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje za rok 2007. Nenašel jsem ji zatím nikde na netu celou, tak aspoň cituji ze zmíněné tiskovky.
„Ze zprávy vyplynula následující zjištění: Drogová scéna je uzavřená, skrytá. Průměrný věk klientů využívající služby sociální prevence je kolem 28-29 let. Nejrozšířenější užívanou ilegální drogou v Libereckém kraji je marihuana. Nejvíce užívanou drogou u skupiny uživatelů, kteří v souvislosti s jejím užíváním vyhledávají pomoc odborných služeb, je metamfetamin (pervitin),“ uvedla Hana Králíčková, členka rady kraje pověřená vedením resortu sociálních věcí, bezpečnosti a národnostních menšin.
Podle ní převážná část uživatelů pervitinu užívá injekčně. Počet uživatelů drog v Libereckém kraji, kteří vyhledali odbornou pomoc, je v posledních letech relativně stabilní a nenarůstá.
„Zvyšují se ale výkony v rámci terénního programu, například bylo vydáno celkem 63 967 injekčních jehel,“ připomněla radní. Narůstá také poptávka po krizové intervenci a zvyšuje se zájem o rodinné poradenství. Přibývá rovněž počet klientů s alkoholovou závislostí a gamblingem.
„Jako pozitivní vidíme pokles klientů nakažených virovou hepatitidou typu C,“ podotkla radní.
Síť služeb pro uživatele drog v Libereckém kraji není zcela přiměřená aktuálním potřebám potenciálních klientů. Jednoznačně chybějícím článkem je pobytová forma následné péče. Je ve značné míře omezená dostupnost nízkoprahových služeb minimalizace rizik v několika částech kraje stejně jako ambulantních poradenských služeb. V Libereckém kraji není služba, která by se cíleně věnovala problematice gamblingu.
Zpráva podle mě poměrně slušně koresponduje s mým vlastním názorem. Situace se ustálila. I u svých studentů vidím, že opadá módní vlna za každou cenu vyzkoušet všechno. I samotné kouření se stává nemódní a poměrně drahé. Problém se přesouvá ke slabším sociálním vrstvám, což jasně vidím u nás na sídlišti, kde se i mně "poštěstilo" získat nabídku na koupi několika dávek pervitinu. Dlouhodobě neřešený je gambling, ale to už jsme zde párkrát probírali. A těžko se bude řešit, když řada politiků z něj přímo či nepřímo má zisk, a navíc se nám snaží namluvit, že bez něj by nebyly příspěvky pro školství, sport či kulturu.
Ke gamblingu je anketa pod reklamami.
Lípa je "světová" - v parku vzniká Johnova zídka po vzoru pražské zdi Johna Lennona. Více si můžete přečíst na stránkách českolipských hippies :o)). Zde.
Daleko zajímavější pamětihodnost mají od března v Úštěku - ve staré požární zbrojnici otevřeli tkalcovnu Anima. Více mi o ní napsala Jana Kocourková.
Počáteční ideu i realizaci projektu spoluutváříme s Tomášem Hlaváčkem ze Společnosti pro obnovu památek Úštěcka. Toto sdružení pronajalo od města budovu a za podpory města ji rekonstruuje.
Tkalcovna je naší odpovědí na to, jak tvořivě a zároveň radostně naplnit volný čas dětí i dospělých. V Úštěku jsme dosud podobnou nabídku víceméně postrádali.
Vytvořili jsme dopolední program pro základní a základní praktickou školu. Jedná se o program úvodní a seznamovací, děti budou do tkalcovny přicházet v hodinách výtvarné a praktické výchovy a seznamovat se s materiálem, předením, tkaním.
Od září potom pro vybrané skupiny dětí poběží již pravidelný a dlouhodobý program.
V červnu na seznámení s tkalcovnou pozveme děti z MŠ Úštěk.
Naší další aktivitou jsou celodenní výtvarné, řemeslné, umělecké a hudební dílny, které povedou zkušení lektoři a odehrávat se budou o víkendu.
Díky podpoře města Úštěk a nadací (Komunitní nadace euroregionu Labe, Kalich) jsou všechny tyto aktivity pro děti zdarma a pro dospělé za symbolický poplatek, který nám umožňuje doplňovat materiál. Tkalcovna je o poznávání a zpracování materiálu, rádi bychom prošli cestu lnu a rouna, vše, co je zapotřebí k utkání kousku látky - očista materiálu, lámání nebo česání, předení, barvení včetně sběru bylin, předení, tkaní, bílení. V tkalcovně máme tkalcovské stavy, kolovraty a za humny rybník. Dále v přízemí dokončujeme rekonstrukci tanečního sálu, který bude dalším příjemným prostorem pro setkávání, tvoření, seberealizaci...
Více se lze dozvědět zde.
V rámci Dne Země se uskutečnilo na Českolipsku několik akcí. Průběžně jsme z nich přinášeli zprávy. Dnes ještě přidávám několik fotografií z českolipské cyklojízdy. Já zatím více proháním rotoped než skutečné kolo.
Pro příští týden si vás dovoluji pozvat na hrad, kde v rámci Čarodějnic připraví moji studenti pro své mladší spoluobčany malou alchymistickou dílnu. Ukážou, jak se dá namíchat gelová svíčka, jak se dělá sloní zubní pasta, jak se zapaluje oheň bez zápalek či vykouzlí mlha.
Také jsem se dokopal k tomu, abych si do galerky přidal nějaké fotky z výletů za období leden až duben 2008 - zde.