Den Země se v Česku slaví masově teprve několik let, ale v západních zemích, zejména v USA, je jeho tradice delší. Jak vyplývá z materiálů šířených různými organizacemi po netu, vznikl jako reakce na studentské akce v USA v roce 1970. Cílem tehdejší kampaně byl požadavek stabilizace počtu obyvatel Země, využití obnovitelných zdrojů energie, recyklace materiálů a odpadů, zamezení použití chemických látek likvidujících ochrannou ozónovou vrstvu a třeba i omezení provozu těžké techniky v zemědělství, který vede k erozi orné půdy a ve svém důsledku pak nakonec ke snížení zemědělské produktivity. Akce se hned v prvním roce zúčastnilo několik miliónů obyvatel USA. Důsledkem byl vznik tradice - oslav Dne Země - jako mezinárodního svátku životního prostředí.
V roce 1990 se k americké tradici připojilo 140 zemí a ze Dne Země 1990 se stala největší veřejností organizovaná aktivita v dějinách.
Tolik tedy z historie a teď něco ze současnosti. V rámci Libereckého kraje se za mé účasti letos poprvé pořádalo krajské kolo Ekologické olympiády středních škol. Do loňského roku se českolipské školy účastnily soutěží organizovaných z Ústí. A zkušenosti byly znát - družstvo Střední odborné školy Lužická obsadilo druhé místo, gymnazisté skončili třetí. Přičemž je potřeba zdůraznit, že první tým vůbec nebyl z Libereckého kraje - tvořili ho úspěšní řešitelé biologických olympiád z celé republiky. Trochu nás to mrzelo, ale pravidla to umožňují.
Zatímco studenti řešili v okolí Rynoltic ekologické úkoly, pro učitele byl zajištěn doprovodný program. Poprvé jsem tak vystoupil na kopec Tlustec. Ten mě nadchl nejen zachovalostí lesa na straně odvrácené od Lípy, ale i nádherným odkryvem vulkanitů ve vytěžené části. Došlo mi tam také, že v současnosti tolik diskutované prácheňské varhany byly zpočátku jen fádním kopcem, který - nebýt těžby čediče - by nikoho dnes nezajímal. Bude zajímavé sledovat, jak dopadne po skončení těžby Tlustec. Přikláněl bych se k návrhu udělat rezervaci nejen z lipin plných dymnivek, sasanek, podbílků či lilií, ale i z teras lomu. (Více fotografií zde.)
V Rynolticích jsem byl také šokován tím, jak nebezpečné místo k žití to je. Budovy školy jsou rozmístěny po obou stranách hlavní silnice. Spojuje je sice přechod, ale většina řidičů na něj nebere žádný ohled a bez zpomalení projíždí obcí devadesátkou. Už dlouho jsem neměl o své svěřence takový strach, obzvlášť když během plnění úkolů nebyli pod stálým dohledem. Nechápu, jak je vůbec na začátku 21. století možné, aby v takovém místě nebyl ani retardér či příčný pruh.
Den Země se slavil rovněž v České Lípě. Jako tradičně nám poslali článeček a fotky ze základní školy Špičák.
Žáci základní školy na sídlišti Špičák v České Lípě se zapojili do oslav Dne Země. Tato aktivita je součástí školního plánu ekologické výchovy. V pátek 22. dubna 2005 se žáci i učitelé účastnili mnohých aktivit. Některé třídy uklízely ve školním areálu a jeho okolí, jiné podnikly vycházky do nejbližšího okolí České Lípy a uklízely zde. Poslední ekologicko-výchovnou aktivitou byla výsadba zeleně. Žáci školy Špičák se na ní podíleli ve spolupráci s Odborem životního prostředí města Česká Lípa a firmou Marius Pedersen. Městská zeleň byla v prostorách parčíku u hřbitova, poblíž silnice na Nový Bor rozšířena o pět vzrostlých dubů. Pracovník firmy na místě žákům nejprve vysvětlil zásady správné výsadby stromů. Poté proběhla vlastní výsadba, následně i první zálivka a vybudování ochranného hrazení. Došlo tak k praktickému propojení teoretických znalostí s praxí a pro mnoho žáků už bude mít pojem „zeleň ve městě“ konkrétní obsah.
Osobně jsem viděl pracovat na úklidu i členy ČSOP na židovském hřbitově či mnoho soukromých osob kolem sídlištních domů. Jsem na některé spoluobčany opravdu hrdý! Rovněž čekám na tiskovou zprávu o výsledku akce pořádané ke Dni Země u již zmíněné Panské skály.
Trochu z jiného soudku je soutěž Miss Českolipsko. Miss internet se v našich novinách nakonec stala Nikol Berková, která měla po týdnu hlasování jen 4 procenta hlasů. V závěru se během několika dnů zmocnila celkem 22 procent a v sobotu převzala pomyslnou korunku. Myslím, že je to jeden z důvodů, proč nemám tuto soutěž rád. Přes všechna zabezpečení se nakonec někomu podařilo (pravděpodobně) soutěž zmanipulovat, třeba jen tím, že oběhl počítače v celém regionu. No nic, když to vítězku a její fanoušky těší ... Stejně od nás nic nedostane. Článeček s kompletními výsledky vydáme během několika hodin.
Na závěr ještě přikládám dvě fotografie z vernisáže výstavy Českolipsko v dokumentární fotografii 1938 - 1945, které mi poslal Jaroslav Slabý. Výstava potrvá do 12. června.